Cez Česko postupujú búrky. Nás čakajú výdatnejšie zrážky

05.10.2021 o 20:58 - Peter Minárik

Počasie v Európe začína ovplyvňovať studený front, ktorý priniesol v uplynulých hodinách pomerne výraznejšie búrky a zrážky. Tie teraz ovplyvňujú aj počasie v Česku.

Cez Česko postupujú búrky. Nás čakajú výdatnejšie zrážky
foto: Pavel Behenský

Cez Európu postupuje studený front, ktorý sa vlní a jeho pohyb je tak smerom na východ veľmi pomalý. Súčasne sa nad alpskou oblasťou začína prehlbovať tlaková níž, ktorá do tejto oblasti prinesie ďalšie výraznejšie zrážky.

Včera zasiahli výdatné zrážky a búrky severné Taliansko. Tu priniesli aj stovky milimetrov zrážok, ktoré prekonali národné rekordy. Dnes sa búrky vyskytujú aj v Česku. Na naše územie dorazí výdatnejší dážď.

Búrky nad Českom

Dnešné búrky sa začali nad Českom vytvárať vo večerných hodinách, pričom ešte stále trvajú. Vyskytujú sa predovšetkým v severných častiach krajiny.

Detekcia bleskov zatiaľ zaznamenala, že nad územím Českej republiky udrelo už okolo 3000 bleskov.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Naše územie búrky nečakajú, ale počasie sa taktiež zhorší. Už v noci dorazia na naše územie prvé zrážky.

Západ čaká dážď

Počasie u nás začne ovplyvňovať rozpadajúci sa studený front spolu s tlakovou nížou nad Alpami, ktorá ku nám prinesie výdatnejšie zrážky.

Tie by mali zasiahnuť výlučne západné regióny nášho územia. Upršaná by mala byť celá streda a zrážky budú ustávať až vo štvrtok dopoludnia.

Numerické modely odhadujú, že na našom území môže spadnúť až do 30 mm zrážok. Na východe sa zrážky nečakajú.