Cez Dušičky nás čakajú chladné a veterné dni. Bude aj snežiť

Článok
V závere týždňa k nám dorazí studený, arktický vzduch, ktorý prinesie výrazné ochladenie a sneženie

Počas nedele sa nad naše územie dostane od severu studený, pôvodom arktický vzduch. Už v noci z nedele na pondelok by malo najmä na severe začať snežiť, pričom hranica sneženia bude postupne klesať. 

V pondelok sa bude hranica sneženia pohybovať na úrovni 500 až 600 metrov nad morom, čo však neznamená, že snežiť bude aj v najteplejších oblastiach. Studený vzduch k nám dorazí najskôr vo výškach, postupne však ,,natečie" aj do prízemnej vrstvy troposféry. Ako to už býva zvykom, prekážku pre studený vzduch tvoria hory, preto sa najneskôr ochladí na juhu stredného Slovenska.

Denné minimá v pondelok sa očakávajú len na úrovni -3 až +4°C, najchladnejšie bude na severe. Maximálne denné teploty dosiahnu +4 až +10°C, na Kysuciach, Orave, Spiši a Liptove bude chladnejšie, okolo +2°C. Snehové zrážky sa tak budú v noci na pondelok a počas pondelku vyskytovať najmä na severe, kde budú pre sneženie vhodné teplotné podmienky. S klesajúcou nadmorskou výškou sa budú zrážky meniť na zmiešané a neskôr kvapalné. 

Bude teda snežiť aj v nížinách ?

Najnovšie behy modelov naznačujú, že do našej oblasti sa dostane mimoriadne chladný vzduch, ktorý sa tu však veľmi dlho nezdrží a denné teploty budú teda stále privysoké, teda podmienky nevhodné pre sneženie v najteplejších oblastiach na juhozápade a na juhu Slovenska. Napriek tomu sa však vo vyššie položených oblastiach, napríklad v Podunajskej pahorkatine môžu ukázať snehové vločky, či už v tuhej alebo zmiešanej forme.

Koľko napadne snehu ? 

Výška snehovej pokrývky bude nerovnomerná a závisieť bude priamo úmerne s nadmorskou výškou. Čím vyššia výška, tým napadne viac snehu. Dôvod je jednoduchý. Teploty sa na Orave budú pohybovať okolo +2°C, pri vlhkoadiabatickom gradiente sa ochladzuje o 0,6°C na 100 výškových metrov, čo znamená že obyvatelia severných regiónov budú sneh najskôr pozorovať vo vyšších polohách, neskôr sa však začne tvoriť snehová pokrývka aj nižšie.

Prvé snehové vločky dorazia v noci z nedele na pondelok. V pondelok budú zrážky výdatnejšie a na našom území spadne 10 až 30 mm zrážok, na horách až 50 mm, pričom od nadmorskej výšky cca 600 metrov pôjde o zrážky snehové. Sneženie a snehové prehánky sa na severe očakávajú aj v utorok a v stredu vo forme snehových prehánok. Maximálna výška snehovej pokrývky mimo hôr (keďže sneh sa bude topiť) dosiahne 5 až 15 centimetrov a to najmä na Orave a na Kysuciach. Na Liptove a na Spiši sa očakáva poprašok.

Bude aj silno veterno

Chladný vzduch sa dostane ďaleko na juh, až nad naše územie a sever Maďarska. V čase, keď sa bude nad Pobaltím nachádzať tlaková níž, nad oblasťou Álp sa vytvorí chrbát tlakovej výše. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi vznikne veľký tlakový gradient, čo znamená zosilnenie vetra.

Vietor zosilnie už v nedeľu popoludní, kedy sa očakávajú nárazy severozápadného vetra o rýchlosti do 80 km/h. Na horách bude vietor ešte silnejší, fúkať bude až silou mohutnej víchrice, tj. stredná rýchlosť vetra >=110 km/h. Vietor začne slabnúť počas pondelku a v utorok by sa malo silno veterné počasie vrátiť do normálu. 

V stredu by mal cez naše územie prejsť od západu teplý front, ktorý  prinesie aj teplejší vzduch do vyšších polôh, čo bude pre snehové vločky znamenať koniec. Ďalšie ochladenie sa už črtá začiatkom novembra, to by mohlo byť menej výrazné, no dlhodobejšie a opäť so snehovými zrážkami. Pred nami sú tak prvé závany zimy a nastal najvyšší čas na prezúvanie pneumatík.

img