Cez Slovensko prešla línia silných búrok. Teraz bude pršať

15.05.2020 o 14:38 - Peter Minárik
  • Článok

Od ranných hodín počasie na našom území ovplyvňovali búrky, ktoré boli nečakane intenzívne. Tie už zoslabli a búrky sa v už na našom území neočakávajú.

Cez Slovensko prešla línia silných búrok. Teraz bude pršať

Dnešný deň priniesol na naše územie nečakanú búrkovú aktivitu. Búrky sa začali vytvárať na severozápade Maďarska a ešte okolo 10:00 prekročili Dunaj a začali postupovať cez naše územie. 

Búrky po príchode na naše územie boli nečakane silné a mali supercelárnu štruktúru. Na juhu Podunajskej nížiny dokonca prinášali krúpy s priemerom do 2 cm. Následne búrky postupovali smerom k severovýchodu.

Búrky sa prehnali juhom Slovenska, Gemerom a postúpili oblasťou Prešova a Košíc smerom k severovýchodu až nad juhovýchodné Poľsko, kde zoslabli.

Detekcia bleskov zaznamenala na našom území takmer 4500 bleskových úderov a na záznamoch z detekcie bleskov vidieť, kde búrky boli bleskovo aktívne. Vytvorili kontinuálnu líniu, ktorá mala dlhú životnosť.

zaznamenané blesky na našom území, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky na našom území, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky sa už v nadchádzajúcich hodinách na našom území neočakávajú. Stále nás však ovplyvňuje frontálne rozhranie na ktorom sa vyskytujú zrážky. Na západe už napršalo aj viac ako 20 mm zrážok a pršať by malo až do večerných hodín.

Fotogalériu z jednotlivých regiónov Slovenska, kde dnes búrky prinášali aj krúpy nájdete TU.

Najnovšie správy