Cez Vianoce nás čakajú výrazné zrážky. Sneženie príde na Štedrý deň

Článok
Po dlhotrvajúcich inverziách dorazí cez sviatky zmena

Počasie na našom území bolo počas uplynulých dní veľmi monotónne. Začiatkom decembra uviazol nad naším územím v prízemných vrstvách studený vzduch. Nad tento vzduch sa neskôr dostal suchší a teplý vzduch od juhozápadu a vytvorila sa tak silná inverzia. V nižších polohách sme pozorovali celodenné hmly a na mnohých miestach bolo zamračené nízkou oblačnosťou. Vyskytovalo sa slabé mrznúce mrholenie, tvorila sa námraza a ojedinele aj slabo snežilo. Dôvodom bola mohutná tlaková výš, ktorá sa rozprestierala dlhšiu dobu najskôr nad územím Balkánu a neskôr aj nad našim územím. Celá západná a stredná Európa sa prakticky nachádzali vo vysokom tlakovom poli.

Už počas sviatkov príde zmena

Prúdenie vzduchu sa začne postupne meniť a všetko vypukne už pred Vianocami. Hlboká tlaková níž, ktorá by sa postupne mala presúvať z Islandu nad Britské ostrovy zmení charakter počasia u nás. Cez Vianoce prejde postupne cez naše územie niekoľko frontálnych systémov, kvôli čomu je predpoveď veľmi obtiažna najmä z hľadiska charakteru zrážok. 

Prvé sneženie môže doraziť už na Štedrý deň. Počas 24. decembra sa bude od severozápadu do Európy presúvať výrazný studený front, ktorý prinesie vlhký, morský vzduch do našej oblasti. Z tohto studeného frontu, ktorý bude nad našim územím okludovať začne snežiť. Prvé snehové vločky by sa mali objaviť na severozápade Slovenska na Štedrý deň už v popoludňajších hodinách. Zrážky sa budú postupne presúvať ďalej na juhovýchod, no o veľké úhrny nepôjde. Z tohto frontu môže nasnežiť do 5 centimetrov, no kto by nechcel sneženie počas štedrej večere ? Hranica sneženia bude ležať na úrovni približne 300 metrov nad morom a neskôr bude klesať. Sneženie sa tak môže vyskytnúť aj v nížinách. Maximálne denné teploty počas Štedrého dňa od -5°C na východe po +2°C na západe.

Ďalšie zrážky na prvý sviatok vianočný

Počas prvého sviatku vianočného nás ovplyvní výrazný teplý front. Ešte v sobotu po postupe oklúzneho studeného frontu klesne teplota v hladine 850 hPa nad naším na približne -5 až -8°C, čo sú vhodné teplotné pomery aj pre sneženie v nížinách. Počas nedele však prinesie teplý front výdatné zrážky, no zároveň sa bude aj výrazne otepľovať. Najmä v nížinách tak veľmi rýchlo prejde sneženie do dažďa. Sneh vo vyšších polohách bude spočiatku veľmi rýchlo pribúdať, no postupne aj tam prejde do dažďa. Vo vyšších polohách môže pripadnúť ešte ďalších 10 až 15 centimetrov. Maximálne denné teploty počas prvého sviatku vianočného od -1°C na východe po +7°C na západe. Počas druhého sviatku vianočného sa očakáva na viacerých miestach dážď a sneženie sa vyskytne len v najvyšších polohách, cca od 800 metrov. Maximálne denné teploty počas druhého sviatku vianočného od 0°C na východe po +11°C na západe.

ANIMÁCIA: Celková výška nového snehu (nezarátané topenie)

Daždivé počasie však nebude trvať dlho. Už po sviatkoch opäť do našej oblasti dorazí studený front, počas ktorého sa sneženie opäť môže vrátiť aj do nižších polôh. Nízke teploty budú na celom území a postupne sa do nadvlády opäť dostane tlaková výš. Znamená to návrat k inverznému počasiu. Počas víkendu a nasledujúcich dní tak zažijeme počasie podobajúce sa minimálne dvom ročným obdobiam. Na mnohých miestach sa však pravdepodobne budeme tešiť z vianočných snehových vločiek.

Ako bude vo Vašej oblasti si pozrite TU.

img