Cez víkend čakajte početné búrky

21.07.2018 o 14:15 - Peter Minárik
  • Článok

Víkendové počasie bude opäť divoké. Treba sa pripraviť na početné prehánky a búrky, ktoré na západe a juhu nášho územia môžu byť aj intenzívnejšie.

Cez víkend čakajte početné búrky

Počasie v našej oblasti bude pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku vo vyšších vrstvách. Súčasne sa nad východným Rakúskom a západným Slovenskom bude rozpadať studený front. 

Ten spoločne s oblasťou nižšieho tlaku zabezpečí prísun potrebnej vlhkosti a ako tomu býva zvykom, tak teplý a vlhký vzduch sa veľmi dobre labilizuje a labilné prostredie je priaznivé pre búrky. Najlabilnejšie prostredie bude v oblastiach, kde bude najteplejšie a najvlhkejšie. A práve touto oblasťou bude západné a južné Slovensko.

Búrky počas soboty

V sobotu sa začne v teplom vzduchu tvoriť kopovitá oblačnosť, z ktorej sa najmä v oblasti hôr môžu sformovať búrky. Tie hrozia najmä na Gemery. Vo večerných hodinách však treba očakávať príchod frontu, ktorý prinesie búrky. 

To, v ktorých oblastiach budú dnes búrky najintenzívnejšie vidieť aj na mape instability. Najväčšia pravdepodobnosť búrok je tak na Gemery a na západe Slovenska.

V nedeľu búrky početnejšie

Počas noci na nedeľu a počas nedele sa front bude rozpadať nad našim územím. Počas noci aj počas dňa treba počítať s búrkami. Tie by mali byť najvýraznejšie na juhu územia.

Po búrlivom víkende nebude o nič lepší ani začiatok týždňa. Vyhliadku si pozrite TU.

Najnovšie správy