Cez víkend dorazí intenzívny dážď. Zasiahne takmer celé územie

24.04.2019 o 14:00 - Ľ.F.
Článok

Na Slovensku momentálne panuje extrémne sucho. Zrážky sa síce počas uplynulých dní vyskytli, no boli len veľmi slabé s nízkymi úhrnmi. Cez víkend dorazí zvlnený studený front, ktorý prinesie plošnejšie a intenzívne zrážky. 

Cez víkend dorazí intenzívny dážď. Zasiahne takmer celé územie

Záver pracovného týždňa by mal na našom území vyvrcholiť mimoriadne vysokými teplotami, ktoré budú siahať až k +30 °C. Už cez víkend nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Zvlnený studený front prinesie ochladenie a celoplošné zrážky, ktoré môžu na mnohých miestach zažehnať sucho. 

Front prinesie výrazné ochladenie a intenzívne zrážky

Front by mal doraziť od západu v noci z piatku na sobotu. Nad našim územím sa začne vlniť, čo znamená, že prinesie viac zrážky a postupovať bude pomalšie. 

Rozpoloženie zrážok je zatiaľ otázne a bude sa meniť aj naďalej. Pri zvlnených studených frontoch majú totiž modely s lokalizáciou extrémov zrážok. Zatiaľ čo s určitosťou nevieme povedať kde najviac naprší, vieme že zrážky budú celoplošné a aj intenzívne. 

Jednotlivé modely rátajú s úhrnmi zrážok na celom území od 10 do 40 mm, čo je určite dobrým signálom pre zmiernenie sucha. 

Spolu so zrážkami dorazí aj výrazné ochladenie. Zatiaľ čo v piatok bude na našom území mimoriadne až extrémne teplo s teplotami od +22 do +29 °C, v sobotu to bude podstatne menej, od +13 do +18 °C, pričom najteplejšie bude na východe Slovenska. Za jeden deň sa tak najmä na strednom a západnom Slovensku ochladí o 10 až 15 °C.