Cez víkend nás čaká vpád vzduchu zo Sibíri. Na severe budú arktické dni

13.01.2021 o 17:07 - Ľubomír Franko
  • Článok

Zatiaľčo v strede týždňa pozorujeme na Slovensku premenlivé počasie s častými zrážkami, cez víkend nás čaká zmena. Dorazí k nám studený vzduch zo Sibíri, ktorý spôsobí výrazný pokles teplôt. Vylúčený nie je ani výskyt arktických dní.

Cez víkend nás čaká vpád vzduchu zo Sibíri. Na severe budú arktické dni

Na Slovensku pozorujeme v stredu cyklonálne počasie. Jeho zdrojom je tlaková níž nad juhom Škandinávie, po ktorej zadnej strane k nám preniká chladný a vlhký vzduch od severu až severozápadu.

Táto tlaková níž sa postupne začne vypĺňať a postupovať smerom na juh. Už vo štvrtok by sa mala nachádzať nad našim územím. V priebehu piatku sa v oblasti Ukrajiny vytvorí výšková tlaková níž.

Po okraji tejto níže k nám postupne v priebehu soboty a nedele začne prenikať mimoriadne chladný vzduch od severovýchodu.

Už v piatok večer klesne teplota vo výške asi 1400 metrov len na -10 až -15 °C. To sa prejaví aj na teplotách vo výške 2 metre, v sobotu ráno by mali ranné minimá klesnúť na -5 až -15 °C. Keďže sa k nám vzduch odstane od severovýchodu, najchladnejšie bude tam, najteplejšie bude naopak na juhozápade územia.

Studený vzduch sa nad našim územím bude nachádzať až do pondelka. Jeho stred bude nad Ukrajinou a nad naše územie bude zasahovať od východu. Práve na krajnom severovýchode Slovenska očakávame aj najnižšie teploty.

Maximálne denné teploty v nedeľu, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty v nedeľu, zdroj: Meteologix

V priebehu nedele a pondelka očakávame mimoriadne nízke maximálne denné teploty. Tie by mali dosiahnuť od -4 do -8 °C, Orave, Liptove, na Spiši a v severnej polovici východného Slovenska nemusia vystúpiť ani nad -10 °C, čo by znamenalo výskyt arktického dňa.

Minimálne denné teploty v pondelok ráno, zdroj: Meteologix
Minimálne denné teploty v pondelok ráno, zdroj: Meteologix

Poriadne nízke budú aj minimálne teploty, ktoré by mali v sobotu dosiahnuť -4 až -12 °C. V nedeľu to bude už len -8 až -15 °C a v pondelok bude najchladnejšie. Začiatkom týždňa môžu denné minimá klesnúť len na -12 až -25 °C.

Najnovšie správy