Chorvátske mesto Petrinja budú musieť po zemetraseniach takmer celé zbúrať

05.01.2021 o 17:08 - Dominik Cenkner
  • Článok

Obyvatelia centrálnej časti Chorvátska sa ešte stále spamätávajú zo série zemetrasení, ktoré krajinu zasiahli v priebehu minulého týždňa. Za päť dní tam zaznamenali takmer 300 otrasov, pričom najničivejšie boli 29. decembra.

Chorvátske mesto Petrinja budú musieť po zemetraseniach takmer celé zbúrať
Chorvátske mesto Petrinja budú musieť takmer celé zbúrať, Foto: Tanjug/AP

Chorvátsko zažilo uplynulý týždeň dianie ako zo zlého filmu. Od pondelka 28. decembra sa tam pravidelne, až do piatku, každý deň vyskytovali menšie či väčšie zemetrasenia.

Najsilnejšie zaznamenali v utorok 29. decembra, krátko pred 12:30 h. Podľa seizmológov malo silu 6,4 magnitúdy. Okrem obrovských materiálnych škôd si vyžiadalo aj obete na životoch.

Úrady doposiaľ hlásia sedem mŕtvych. O život prišlo aj 12-ročné dievčatko. Mestá Sisak, Petrinja a Glina, v ktorých zemetrasenie spôsobilo najväčšie škody, sa z nešťastia ešte stále nespamätali.

Zemetrasenie a následné dotrasy boli natoľko silné, že spomínané mesto Petrinja stúplo o 12 cm. Iné oblasti sa naopak prepadli. Niektoré aj o 7 cm.

Do postihnutej krajiny už mieri humanitárna aj finančná pomoc od ďalších štátov. K pomoci sa pridala aj slovenská športovkyňa Petra Vlhová. Tá sa po tom, čo vyhrala slalom v Záhrebe, vzdala peňažnej prémie. Tú venovala na pomoc postihnutej oblasti.

Chorvátska vláda taktiež vyčlenila na pomoc finančnú hotovosť. Mesto Petrinja by malo v prvej fáze dostať 30 miliónov kun, čo je v prepočte takmer 4 milióny eur.

Podľa slov starostu mesta, Darinka Dumbovića, je to však málo. Upozornil, že takmer 90 % mesta budú musieť kompletne zbúrať a postaviť nanovo. Tragédiu prirovnal k Hirošime.

Dnes je Petrinja mestom, ktoré sa takmer úplne zrúti. Do včera bola 60-70-percentná šanca, že sa to zrúti, dnes som dospel k uvedomeniu a pravde - 90 percent mesta bude zničených,“ uviedol Dumbović pre miestne médiá.

Najnovšie správy