Chorvátske pobrežie zatopilo: Silné zrážky aj vietor v Dalmácii

28.09.2020 o 14:00 - Chorvátsko - Veronika Salayová
  • Článok

Víkendové počasie v Chorvátsku nebolo príliš priaznivé. V častiach chorvátskej Dalmácie za posledných 24 hodín spadlo extrémne množstvo dažďov a navyše vyčíňal aj veľmi silný vietor. 

Chorvátske pobrežie zatopilo: Silné zrážky aj vietor v Dalmácii
Vodice. Foto: Dalmacija Danas

V Chorvátsku včera panovalo veľmi daždivé a veterné počasie. Množstvo zrážok bolo na pobreží aj vo vnútrozemí Dalmácie enormné, na Jadrane bolo zas veľmi veterno.

Najväčší úhrn zrážok zaznamenali v Rude, kde spadlo až 128 litrov na meter štvorcový. Veľké množstvo spadlo aj vo Vela Njiva-Prančevići  s úhrnom 105 litrov na meter kubický či v Trilji s 93 litrami na meter kubický.

Úhrn zrážok za 24 hodín. Zdroj: Pljusak.com
Úhrn zrážok za 24 hodín. Zdroj: Pljusak.com

V niektorých častiach chorvátskeho vnútrozemia spadlo za 24 hodín viac zrážok, ako je priemer za celý september. Okrem zrážok fúkal v Chorvátsku aj silný vietor.

Silný južný vietor zaznamenali hlavne na Jadrane. V Splite fúkalo prudko s nárazmi až 101 km/ h a rovnako silný vietor vyčíňal aj na stredodalmatínskych ostrovoch. Najväčšia rýchlosť vetra bola namerané na pohorí Svätý Jure, kde rýchlosť vetra dosahovala 129 km/h. 

Nízky tlak vzduchu spojený so stredom cyklónu nad severným Jadranom priniesol cyklónsky príliv, takže more sa v mnohých oblastiach vlievalo do spodných častí pobrežia. Tento jav bol zaznamenaný na ostrovoch aj pozdĺž pobrežia. 

Ako to vyzeralo napríklad vo Vodiciach včera večer, si môžete pozrieť na videu. 

Najnovšie správy