Chorvátske zemetrasenie má už najmenej 7 mŕtvych. Otrasy neustávajú

30.12.2020 o 00:19 - Peter Minárik
  • Článok

Chorváti sa spamätávajú z následkov mohutného zemetrasenia, ktoré bolo najsilnejšie za viac ako 150 rokov. Škody sa rátajú na milióny € a počet obetí stúpa.

Chorvátske zemetrasenie má už najmenej 7 mŕtvych. Otrasy neustávajú

Po ničivom zemetrasení, ktoré dnes na poludnie zasiahlo centrálne Chorvátsko a malo magnitúdu 6.3 pokračuje odpratávanie následkov zemetrasenia.

K zemetraseniu došlo dnes o 12:19 zhruba 40 km juhozápadne od hlavného mesta Záhreb a seizmické vlny boli také intenzívne, že zemetrasenie sme cítili aj na Slovensku a to predovšetkým na západe Slovenska.

Po hlavnom zemetrasení evidujú v Chorvátsku už najmenej 15 dotrasov.

zoznam zemetrasení a dotrasov, zdroj: EMSC
zoznam zemetrasení a dotrasov, zdroj: EMSC

Zemetrasenie napáchalo najväčšie škody v epicentre zemetrasenia pri mestách Sisak a Petrinja. V týchto mestách je zhruba polovica budov poškodených, či zničených.

Nemocnice v širokej oblasti stále prijímajú zranených. Armáda a hasiči stále prehľadávajú trosky spadnutých budov.

Úrady k dnešnej polnoci potvrdili už najmenej 7 obetí a desiatky vyslobodených z trosiek. Starostovia postihnutých miest však jedným dychom dodávajú, že obetí bude ešte viac. Niekoľko ľudí bojuje o život v nemocniciach.

Chorváti po celej krajine zhromažďujú potraviny, stany, deky a ďalšie materiálne veci a postupne ich prinášajú postihnutým ľuďom. Množstvo ľudí je totiž po dnešnom zemetrasení bez strechy nad hlavou a noc trávia na ulici pri ohni.

foto: Marina Borovac
foto: Marina Borovac

Zatiaľ čo armáda a hasiči prehľadávajú trosky, tak záchranári evakuujú imobilných a starších ľudí do iných sociálnych zariadení po celom Chorvátsku.

Bežní Chorváti založili facebookové skupiny, kde ponúkajú jedlo a dokonca aj ubytovanie pri mori pre zasiahnuté rodiny.

Energetici sa snažia postupne v postihnutých oblastiach obnovovať dodávky elektrickej energie. K 23:00 je bez dodávok už len zhruba 2000 občanov v oblasti mesta Sisak a 7000 ľudí v oblasti mesta Petrinja. 

Najnovšie správy