Chorvátsko zasiahla cyklóna. Záhreb skončil pod vodou. Hlásia obeť

25.07.2020 o 10:02 - Záhreb - Peter Minárik
  • Článok

V noci začala rozsiahla cyklóna ovplyvňovať počasie v mnohých oblastiach severného Balkánu, vrátane južného Slovenska. Zatiaľ najhoršia situácia je v Záhrebe, ktorý v noci zaplavila voda.

Chorvátsko zasiahla cyklóna. Záhreb skončil pod vodou. Hlásia obeť

Tak ako sa očakávalo, tak tlaková níž, ktorá bola počas včerajšieho dňa usadená nad oblasťou Jadranského mora a prinášala do mnohých oblastí, vrátane Slovenska búrky sa počas noci začala presúvať cez Chorvátsko nad južné Maďarsko a Srbsko.

Táto tlaková níž prináša búrky a predovšetkým intenzívne zrážky, ktoré najviac sužujú západné Maďarsko a severné Chorvátsko.

U našich južných susedov v Maďarsku spadli za uplynulých 24 hodín desiatky milimetrov zrážok. Najviac zrážok spadlo v meste Csurgó a to až 95,9 mm. Okolo 90 mm však spadlo aj v ďalších mestách ako Nemeskisfalud, Murakeresztúr, či Nagyatád.

Zrážkové pole rozsiahlej cyklóny ovplyvňuje čiastočne aj počasie na našom území. Od noci prší na juhu západného Slovenska. V oblasti Štúrova spadlo už okolo 15 mm zrážok.

Vôbec najhoršia situácia je na severe Chorvátska v oblasti Istrie, či Varaždinu. Varaždin hlási za 24 hodín už 128 mm zrážok. Najväčšie problémy však prišli do chorvátskeho hlavného mesta Záhreb.

Tam za 24 hodín evidujú od 48 mm zrážok, ktoré spadli na záhrebskom letisku až po 81 mm zrážok, ktoré spadli v Záhrebe.

Problém však spôsobilo to, že prevažná časť týchto zrážok spadla v Záhrebe počas niekoľkých hodín. V prvej polovici noci totiž Záhreb zasiahli aj silné búrky, ktoré zaplavili mnohé oblasti Záhrebu.

Hasiči evidujú už viac ako 200 výjazdov k zaplaveným cestám, pivniciam a objektom.

Nočné zásahy hasičov si vyžiadali aj jednu obeť. Je ňou 53-ročný záhrebský hasič, ktorý pomáhal odčerpávať vodu.

Najnovšie správy