Chorvátsko zasiahlo silné zemetrasenie. Zanechalo materiálne škody

28.12.2020 o 10:12 - Peter Minárik
  • Článok

Dnes v ranných hodinách došlo na severe Chorvátska, neďaleko Záhrebu pomerne k silnému zemetraseniu, ktoré si vyžiadalo aj materiálne škody.

Chorvátsko zasiahlo silné zemetrasenie. Zanechalo materiálne škody

Dnešné povianočné ráno bolo na severe Chorvátska veľmi nepríjemné. Ľudí totiž zobudil rachot padajúcich škridlí a komínov. Chorvátsko totiž zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie.

Zemetrasenie malo podľa Európsko-stredomorského seizmologického centra magnitúdu 5.2 a ležalo v hĺbke približne 7 km.

 

Epicentrum sa nachádzalo pri mestečku Petrinje, ktoré leží zhruba 49 km juhovýchodne od hlavného mesta Záhreb.

Otrasy v mestečku Petrinje poškodili takmer každý dom. Materiálne škody však zemetrasenie spôsobovalo aj v okolí niekoľkých kilometrov. Zemetrasenie poškodilo aj oblúk v kostole v Záhrebe vo farnosti Remete.

Po silnom zemetrasení, ku ktorému došlo o 6:49 nasledovalo niekoľko ďalších pomerne silných dotrasov. Najsilnejší, o hodinu neskôr približne o 7:49 mal silu 5.0.

Zemetrasenie pocítili takmer na celom severe Chorvátska. Ľudia vybiehali zo svojich domovov a kontrolovali škody. Našťastie zatiaľ nie sú okrem materiálnych škôd hlásené obete na životoch.

Na miesto mieri chorvátsky prezident Milanovič a premiér Plenković. 

Dnešné zemetrasenie patrí k tým silnejším. Ľudia majú ešte teraz v pamäti silné a ničivé zemetrasenie v Záhrebe, ktoré zasiahlo hlavné mesto 22.3. tohto roku a bolo najsilnejšie za posledných 140 rokov. Zemetrasenie malo magnitúdu 5.3 a zahynulo pri ňom dievča.

Najnovšie správy