Chorvátsko zasiahne mohutná bóra. Vietor môže presahovať 40 m/s

05.07.2020 o 20:54 - Peter Minárik
  • Článok

Oblasť Chorvátska zasiahne v noci na utorok silná bóra, ktorá môže spôsobovať škody. V niektorých oblastiach bude vietor dosahovať extrémne hodnoty.

Chorvátsko zasiahne mohutná bóra. Vietor môže presahovať 40 m/s

Chorvátsko čaká vystrájanie nepriaznivého počasia. Cez strednú Európu teraz postupuje studený front, ktorý počas zajtrajšieho dňa ovplyvní počasie aj na našom území. 

U nás by búrky nemali byť príliš výnimočné, no problém spôsobí najmä vietor. Ten sa vyskytne na čele studeného frontu, pričom najsilnejší vietor bude vo večerných hodinách v oblasti západného Slovenska, kde poryvy vetra môžu dosahovať nárazy až okolo 25 m/s.

Z nášho územia sa silný vietor presunie ďalej nad Maďarsko a Balkán a aj samotné Chorvátsko, kde v noci na utorok začne taktiež mohutnieť vietor. V Chorvátsku by mala vystrájať bóra.

Bóra je silný, padavý, severný až severovýchodný vietor, ktorý sa vyskytuje na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie. V Chorvátsku ho poznajú ako veľmi nebezpečný vietor, ktorý môže fúkať s rýchlosťou až 150 km/h.

Nárazy vetra, ktoré sa očakávajú v Chorvátsku by mohli presahovať rýchlosť 130 km/h.

Viac o bóre, čo je to a kde sa najčastejšie vyskytuje sa dočítate TU.

Najnovšie správy