Chorvátskom a Maďarskom sa prehnali extrémne krúpy, ktoré ničili autá, strechy aj úrodu

26.05.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

V posledných dňoch panuje v strednej Európe veľmi búrlivé počasie, ktoré prináša aj nebezpečné sprievodné javy. Včerajšie búrky vyprodukovali ľadové krúpy veľké ako pomaranč. 

Chorvátskom a Maďarskom sa prehnali extrémne krúpy, ktoré ničili autá, strechy aj úrodu
Maďarsko. Foto: Metkép

Nad strednou Európu sa počas včerajšieho dňa dostával studený front od západu, ktorý priniesol dážď, miestami aj intenzívny, a v niektorých oblastiach aj veľmi silné búrky.

Búrky sa v stredu popoludní najviac vyzúrili na maďarsko-rakúskych hraniciach, rovnako ako v pondelok. Západné Maďarsko zasiahlo krupobitie, pričom ľadové krúpy dosahovali aj 6 cm v priemere. 

Búrky supercelárneho charakteru sa v neskorých poobedňajších hodinách presúvali naprieč Maďarskom smerom na juh a intenzívne krupobitie sa vyskytlo vo viacerých maďarských lokalitách. 

V obci Gara na juhu Maďarska ľadové krúpy dokonca dosiahli veľkosť pomaranča a spôsobovali tak veľké škody. Ľadové gule poškodili viaceré strechy a ničili úrodu.

V okrese Somogy búrky priniesli aj povodne a silný vietor vyvracal stromy a pod.

Supercely vyčíňali aj v Chorvátsku

Búrky sa následne v stredu okolo 18.00 hod. z Maďarska presunuli do severného Chorvátska, kde supercely taktiež páchali veľké škody.

Krupobitie najviac zasiahlo oblasť mesta Varaždín a najhoršia situácia bola na východe Varaždínskej župy v obci Veliki Bukovec, kde bolo intenzívnym krupobitím poškodených mnoho budov.

V Krapinsko-zagorskej župe dostávali hasiči od občanov mnohé sťažnosti a správy o poškodených strechách a rozbitých autách. V obci Hum na Sutli krúpy dosahovali veľkosť menšieho pomaranča.