Chýba vám sneh? Toto sú najväčšie „snehové“ rekordy na svete

17.12.2020 o 06:53 - Veronika Salayová
  • Článok

Aj keď na Slovensku to so snehom tento rok a ani po minulé roky nie je žiadna sláva (až na pár svetlých výnimiek), prinášame vám aspoň zaujímavosti zo sveta najväčších „snehových“ rekordov. 

Chýba vám sneh? Toto sú najväčšie „snehové“ rekordy na svete
Japonsko. Foto: ČTK/ČT 24

V mestečku Capracotta, ktoré leží v talianskych Apeninách v centrálnej časti Talianska, napadlo 5. marca 2015 za 18 hodín takmer neuveriteľných 256 centimetrov snehu. To znamená v priemere takmer 15 centimetrov za hodinu. To je zrejme aj svetový rekord v množstve snehu za jeden deň.

Apeniny sú pritom mamutími prívaly snehu pomerne známe – vďaka vysokej nadmorskej výške je tam v zimnom období teplota pod nulou a Stredomorie zabezpečuje dostatok vlhkosti, čo spolu s náveternými efektom vytvára vhodné podmienky pre tieto výnimočné snehové epizódy.

Absolútny rekord výšky snehovej pokrývky drží stanica Mt. Ibuki v Japonsku na ostrove Honšú. 14. februára roku 1927 namerali ťažko predstaviteľných 1 182 centimetrov snehu, teda takmer 12 metrov.

Mimochodom ide o oblasť, cez ktorú vedie preslávená turistická cesta, ktorá je aj počas najtvrdšej zimy udržiavaná. Cesta v kaňone, kde sú okolo priam steny snehu, je jedinečným zážitkom.

Zaujímavých čísel týkajúcich sa snehu by, samozrejme, bolo možné uviesť viac. Je ale vhodné podotknúť, že meranie týchto extrémnych hodnôt snehu predstavuje značnú výzvu pre pozorovateľa v daných oblastiach. 

Tí sa totiž okrem veľkej vrstvy snehu musia často zápasiť aj so silným vetrom, ktorý meranie snehu značne komplikuje. Aj to je dôvodom, prečo niektoré čísla občas budia pochybnosti o ich správnosti.

Najnovšie správy