Čile bojuje s najhorším suchom v histórii a sú bez vody

27.12.2019 o 12:11 - Čile - V.S.
  • Článok

Až 76 % územia Čile zasiahlo sucho, navyše je v krajine veľký nedostatok vody. Čile vyhlásili za krajinu s najväčšou vodnou krízou na celej západnej pologuli.

Čile bojuje s najhorším suchom v histórii a sú bez vody
Foto: pexels

Veľké sucho sa v Čile vyskytuje už viac ako desať rokov, avšak sucho sa veľmi zhoršilo v centrálnej oblasti krajiny, v ktorej je sústredená väčšina obyvateľstva a dôležité poľnohospodárske oblasti.

Čile má však okrem enormného sucha ešte väčší problém, a tým je nedostatok vody v krajine. Environmentálne organizácie poukazujú na Čile ako na krajinu s najhoršou vodnou krízou na celej západnej pologuli.

Podľa správy Generálneho riaditeľstva pre vodu (DGA) sú momentálne chilské nádrže uprostred najhoršieho sucha v histórii. Majú o 20 % menej vody ako pred 10 rokmi.

To predstavuje stratu kvapaliny 1,554 milióna metrov kubických a súčasné rezervy sú 6,999 milióna metrov kubických.

V Čile vyhlásili nedostatok vody v 129 vidieckych obciach, poľnohospodárska kríza v dôsledku nedostatku vody je vyhlásená v 119 obciach. Dva regióny Coquimbo a Valparaíso boli vyhlásené za katastrofické zóny.

Niektoré čilské priehrady sa nachádzajú v kritickej situácii a podobne sú na tom aj vodné nádrže Laguna del Maule a Laguna Laja, ktoré dodávajú vodu na 30 až 40 %.

Za nedostatok vody môže aj pokles zrážok a málo snehových zrážok v zimnej sezóne, čo výrazne sťažuje obnovenie vodného deficitu.

Najnovšie správy