Čína rozsvietila umelé Slnko. Tokamak je cestou k čistej fúznej energii

08.12.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Čína na začiatku decembra úspešne spustila tokamak - fúzny reaktor menom HL-2M. Toto zariadenie by malo dosiahnuť teploty až 200 miliónov °C a v zemských podmienkach vytvoriť obdobu „nového Slnka“.

Čína rozsvietila umelé Slnko. Tokamak je cestou k čistej fúznej energii
Čínske umelé Slnko, Foto: Twitter.com/Ambassador Deng Xijun

To všetko len s jediným cieľom. Výroba lacnej a ekologickej energie. Spustenie najväčšieho a najpokročilejšieho čínskeho fúzneho reaktoru je podľa tamojších médií obrovskou šancou k otvoreniu cesty k čistému a udržateľnému zdroju energie.

„Vývoj zariadenia, ktoré vyrába energiu fúziou, je nielen spôsobom, ako vyriešiť čínske strategické energetické potreby, ale taktiež má zásadný význam pre budúci vývoj čínskej energetiky a ekonomiky,“ uviedli vládne noviny People´s Daily.

Tokamak je spojený s vlastným výskumným zariadením. Vznikol v meste Čcheng-tu, metropole provincie S´-čchuan. Celá inštalácia trvala niekoľko rokov a podľa tamojších médií prebehla bez problémov.

Ide vlastne o vylepšenie a zásadnú úpravu staršieho tokamaku HL-2A na modernejšie zariadenie. To by malo byť schopné lepšie, kontrolovanejšie a účinnejšie vytvárať extrémne horúcu plazmu o teplote 150 miliónov °C, dokonca až 200 miliónov °C.

V jadre ozajstného Slnka je pritom teplota „len“ asi 15 miliónov °C. Na spustení tejto verzie tokamaku pracovali vedci 14 rokov. Prvú menšiu verziu Čína spustila už v roku 2006.

Najnovšie správy