Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme záhadný objekt. Nikto nevie, o čo ide

10.11.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Čínska kozmická loď pred niekoľkými dňami vypustila na obežnú dráhu Zeme záhadný objekt. Teórií o tom, čo by to mohlo byť, je viacero.

Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme záhadný objekt. Nikto nevie, o čo ide
Ilustračné. Foto: NASA

Čínska kozmická loď vypustila na obežnú dráhu Zeme záhadný objekt, upozornil SpaceNews. O tejto čínskej „opakovane použiteľnej experimentálnej kozmickej lodi“ sa vie len veľmi málo, a ešte menej sa vie o objekte, ktorý vyniesla na obežnú dráhu. 

Objekt bol kozmickou loďou vynesený medzi 24. a 31. októbrom. Keďže Čína v tejto veci vystupuje tajomne, tak sa s istotou nevie, o čo presne ide. Čína totiž nezverejnila žiadne aktualizácie o tejto misii.

Dozvieme sa to niekedy?

Svet tak môže iba hádať, čo by to mohlo byť. Podľa harvardského astronóma Jonathana McDowella by týmto záhadným objektom mohol byť servisný modul. 

Jednou z možností je aj to, že záhadným čínskym objektom je malý satelit, ktorí čínski astronómovia vypustili za účelom monitorovania ďalších vesmírnych objektov. 

Ako dlho zostane kozmická loď na obežnej dráhe a kedy pristane, nie je známe a je otázne, či sa vlastne široká verejnosť niekedy dozvie, čo presne Čína na obežnej dráhe vlastne skúma.