Čo by sa stalo, keby v Česku spadol asteroid? Zisťujú to experti z NASA

01.05.2021 o 19:13 - Dominik Cenkner
  • Článok

Scéna ako z filmu Armageddon. K Zemi sa rúti asteroid a s najväčšou pravdepodobnosťou dopadne rovno do okolia Českých Budejovíc. Čo by sa vtedy stalo? Ako postupovať, aby sa podarilo zachrániť čo najviac životov?

Čo by sa stalo, keby v Česku spadol asteroid? Zisťujú to experti z NASA
Ilustračné foto, zdroj: india.com

Presne to je obsahom cvičenia, ktoré tento týždeň realizovalo NASA. Medzinárodný tím chce zistiť, či sú súčasné technológie, siete a inštitúcie schopné s týmto problémom niečo robiť.

Experti sa týmto chcú poučiť pre prípad, že by k niečomu takému skutočne došlo. Pre obyvateľov Českej republiky, ale čiastočne aj Slovenska je toto cvičenie zaujímavé aj preto, že v tretí deň experti „zistili“, že fiktívny asteroid mieri práve na Česko.

Simuláciu vesmírnej hrozbu usporiadalo Centrum pre výskum objektov v blízkosti Zeme pri NASA. Experti musia pracovať s obmedzenými informáciami, rovnako ako by tomu bolo v skutočnom prípade.

Každodenne dostávali rôzne upresnenia. Došlo aj na simulované komplikácie, na ktoré museli reagovať.

Armageddon by sa nekonal

Ako sme už spomenuli, tím expertov pracoval každý deň s novými informáciami. Najskôr nevedeli, či vôbec dôjde k zrážke asteroidu so Zemou. Neskôr vyšlo najavo, že áno.

V tomto bode však pomyselné problémy neskončili. Muselo sa zistiť, kam presne asteroid dopadne. Nakoniec „prišli“ na to, že sa tak stane neďaleko Českých Budejovíc.

Miesto presného dopadu asteroidu sa experti dozvedeli po pár dňoch, zdroj: NASA
Miesto presného dopadu asteroidu sa experti dozvedeli po pár dňoch, zdroj: NASA

Experti dokonca pracovali s možnosťou, že by sa podarilo asteroid zničiť alebo odchýliť z dráhy, podobne ako to poznáme z filmu Armagedon. Keďže však informácie „prišli“ neskoro, nebolo by to už možné.

Pár čísel na záver

Prvé analýzy hovorili o tom, že je 21 % pravdepodobnosť, že dopadom bude postihnutých viac než jeden milión ľudí. Neskôr sa toto číslo upresnilo.

Experti vypočítali pravdepodobnosť na úrovni 74 %, že by zásahom bolo postihnutých viac než 100 tisíc ľudí. Najčiernejšie scenáre dokonca hovorili o tom, že by bolo zasiahnutých 6,6 milióna ľudí, ktorí žijú 250 km od miesta dopadu.

Okrem obrovskej energie uvoľnenej nárazom by obyvateľov ohrozovalo aj uvoľnenie obrovského množstva tepla či nárazová vlna.

Najnovšie správy