Čo sa deje s našou klímou? Na Sibíri panuje počasie plné extrémov

16.06.2020 o 14:00 - Sibír - Veronika Salayová
  • Článok

Na Sibíri je počasie plné extrémov a kontrastov – horúčavy aj sneh, povodne aj sucho. Sibírčania sa pýtajú, čo sa deje s našou klímou?

Čo sa deje s našou klímou? Na Sibíri panuje počasie plné extrémov
Foto: Siberian Times

Sibír bol vždy považovaný za jednu z najchladnejších oblastí sveta. Počasie však v posledných dvoch mesiacoch vykazuje anomálie a je plné kontrastov, informuje Siberian Times.

V máji na Sibíri panovalo mimoriadne horúce počasie, ktoré mnohých obyvateľov tejto časti Ruska prekvapilo. Teploty sa v niektorých oblastiach vyšplhali na +30 °C a viac. 

Obyvatelia regiónu Novosibirsk napríklad už v polovici mája zbierali jahody a koncom mája sa hubári tešili z plných košíkov húb.

V Krasnojarskom regióne napríklad zakvitli orchidey, ktoré kvitnú neskôr, a rybári sa sťažujú na enormné množstvo komárov v tomto období. Avšak v rovnakom regióne horúčavy vystriedali silné búrky, ktoré spôsobili katastrofálne povodne.

V troch okresoch Krasnojarského regiónu bol vyhlásený núdzový stav kvôli pretrvávajúcim búrkam, ktoré spôsobili rozsiahle povodne. Celé dediny ostali pod vodou po troch dňoch intenzívnych dažďov. 

Na sever od zaplavenej oblasti v rovnakom regióne Krasnojarsk meteorológovia zaznamenávajú neobvykle horúce a suché počasie. V tejto oblasti hrozí vznik lesných požiarov, ktoré by mohli byť veľmi nebezpečné. 

Ďalej na juh, v oblasti Khakassii, ktorá je známa ako „Teplá Sibír“ pre svoju miernu klímu, 8. júna výrazne nasnežilo niekoľko centimetrov čerstvého snehu, čo je pre danú lokalitu vzhľadom na jún veľmi neobvyklé.

Obyvatelia Sibíru, najmä oblastí ako Krasnojarsk či Novosibirsk, si kladú otázky, čo sa deje s našou klímou? Takého výrazné anomálie robia vrásky na čele nielen obyvateľom, ale aj meteorológom. 

Najnovšie správy