Čo spôsobuje tohtoročnú rekordnú hurikánovú sezónu?

14.11.2020 o 13:10 - Ľubomír Franko
  • Článok

V posledných rokoch, ktoré boli vysoko teplotne nadpriemerné, sa často stretávame s fenoménom nazývaným El Niňo. Počas tohto roku pozorujeme rekordú hurikánovú sezónu v Atlantickom oceáne, za čo môže opačný fenomén, La Niňa.

Čo spôsobuje tohtoročnú rekordnú hurikánovú sezónu?

Počas tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantickom oceáne sme zaznamenali zatiaľ už 30 pomenovaných tropických búrok. Ide o rekordné množstvo, keďže najvyššie množstvo držal doteraz rok 2005 s 28 pomenovanými búrkami. 

Čo ale môže za takto nadpriemernú hurikánovú sezónu? Viaceré služby na tohtoročnú jeseň predpovedali nadpriemerné množstvo tropických búrok, no ani jedna z nich ich nepredpovedala až 30. Nadpriemernú sezónu pripisujú vedci hlavne fenoménu La Niňa. Ide o zápornú teplotnú anomáliu povrchovej teploty Tichého oceánu v oblasti rovníku a západného pobrežia Južnej Ameriky.

Nadpriemerná teplota mora v Atlantiku vedie k väčšiemu množstvu hurikánov
Nadpriemerná teplota mora v Atlantiku vedie k väčšiemu množstvu hurikánov, zdroj: NOAA

Tento jav má za následok zvyčajne chladnejší rok v severnej pologuli. Aj tento rok je ale teplota zatiaľ vysoko nadpriemerná. Vplyvom chladnejších vôd v Tichom oceáne sa tam tvorí menej tropických cyklón - pozorujeme menej tajfúnov. To ale neznamená, že nemôžu byť silné, viď. tajfún Goni, ktorý prednedávnom spustošil Filipíny.

Opačným efektom javu La Niňa je nadpriemerná teplota vody v západnom Atlantickom oceáne vrátane Mexického zálivu. Teplá voda je hlavným zdrojom pre hurikány, čo môžme pozorovať aj v tomto roku. 30. sformovaná tropická búrka len svedčí o tom, aká rekordná je tohtoročná sezóna. 

Očakávaný postup tropickej búrky Iota, zdroj: Wunderground
Očakávaný postup tropickej búrky Iota, zdroj: Wunderground

Ani takmer v polovici novembra sezóna ešte neskončila. V Krabiskom mori sa sformovala 30. búrka tohtoročnej sezóny a dostala meno Iota. Postupne by mala zasiahnuť Nikaraguu a ešte predtým, ako dorazí nad pevninu, by mala dosiahnuť úroveň hurikánu aspoň 3. stupňa.

Nikaragua a Honduras sa ešte nestihli pozviechať po prechode hurikánu Theta a už ich čaká ďalšia hrozba. Do konca novembra sa ešte nejaké búrky môžu vytvoriť a táto sezóna tak bude aj naďalej prekonávať rekordy.

Najnovšie správy