CO2 je v ovzduší priveľa. Vysádzanie zelene už nemusí stačiť

19.12.2020 o 13:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Svoje najnovšie poznatky zverejnila NASA na svojom webe aj sociálnej sieti Facebook. Rastliny začínajú oveľa menej efektívne vstrebávať oxid uhličitý.

CO2 je v ovzduší priveľa. Vysádzanie zelene už nemusí stačiť
Ilustračný obrázok, foto: Marek Levák

Prebytok CO2 v atmosfére má okrem sleníkového efektu a otepľovania aj ďalšie negatívne dopady na našu planétu, teda aj na nás. 

My sami sme svojou činnosťou v posledných desaťročiach vyprodukovali enormné množstvo oxidu uhličitého. Rastliny však začínajú by menej účinné pri jeho absorbcii, hoci tvorí časť ich "jedálnička" pri fotosyntéze. 

Z dôvodu otepľovania vedci spozorovali krátky nárast výskytu rastlín v Arktíde. Ten sa však zastavil po tom, čo otepľovanie spôsobilo, že ďalšia nevyhnutná látka pre ich život - voda - začala na mnohých miestach chýbať. 

Rastliny narozdiel od minulosti začali spotrebúvať oxid uhličitý menej efektívne. Od roku 1982 až do roku 2015 zaznamenali výrazný pokles objemu tohto skleníkového plynu, ktorý dokázali z atmosféry odobrať. Aktuálne len 55% CO2 z atmosféry pohlcuje krajina a oceány, teda len niečo vyše polovicu vypúšťaných emisií. 

Tieto zistenia a ďalšie štúdium rastlín a pohlcovania tohto plynu bude veľmi dôležité pri porozumení toho, ako sa vysporiadať s neustálymi klimatickými zmenami.

 

Najnovšie správy