Crew Dragon vyrazil na prvú ostrú misiu. Pozrite sa na vydarený štart

17.11.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Štart rakety Falcon 9 a lode Crew Dragon sa vyjadril. Vesmírna loď spoločnosti SpaceX odštartovala v noci z nedele na pondelok o 1:27 nášho času. K úspešnému štartu gratulovali napr. aj Joe Biden či Donald Trump.

Crew Dragon vyrazil na prvú ostrú misiu. Pozrite sa na vydarený štart
Vesmírna loď Crew Dragon, Foto: Twitter.com/SpaceX

Pôvodne bol termín naplánovaný na sobotnú noc, ale Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), štart rakety odložil. Stalo sa tak kvôli nepriaznivému počasiu.

Štartovalo sa z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Odtiaľ vyniesla raketa Falcon 9 loď Crew Dragon k prvej plne prevádzkovej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Posádku tvoria astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a ich kolega z japonskej kozmickej agentúry JAXA, Soichi Noguchi. K pristániu na ISS došlo po zhruba 14 hodinách letu.

Prvú úspešnú, ale len testovaciu výpravu na ISS absolvoval Crew Dragon s dvojčlennou posádkou počas májovej misie. Na jej palube vtedy boli astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Loď úspešne zakotvila na ISS a 2. augusta sa vrátila na Zem.

Tentoraz sa však posádka vo vesmíre zdrží o niečo dlhšie, a to až 6 mesiacov. Na záver vám pripomíname článok, ktorý sme vám nedávno priniesli. Môžete sa vďaka nemu virtuálne prejsť po ISS.

Najnovšie správy