Cyklón Amphan má už 82 obetí, India a Bangladéš sú zdevastované

21.05.2020 o 06:55 - India - Veronika Salayová
  • Článok

Cyklón Amfhan včera veľkou silou udrel na východnú Indiu a Bangladéš. Vyžiadal si život najmenej 82 ľudí a zničil tisíce domov.

Cyklón Amphan má už 82 obetí, India a Bangladéš sú zdevastované
Foto: Red Climatica Mundial

Masívna búrka, ktorá prišla z Bengálskeho zálivu, zasiahla v stredu poobede pevninu a  udrela veľkou silou. Napriek prijatým rozsiahli evakuačným a preventívnym opatreniam zomrelo najmenej 82 ľudí a škody sú po cyklóne obrovské. 

V zaľudnenom indickom štáte Západné Bengálsku cyklón Amfhan vyčíňal intenzívnymi dažďami a prudkými vetrami, ktoré dosahovali rýchlosť až 185 km/h.

Krajina vyhlásila, že v štáte zahynulo najmenej 82 ľudí, najviac zničila dva okresy v Západnom Bengálsku. Vláda potvrdila, že išlo o jednu z najsilnejších búrok, ktorá zasiahla tento región.

Cyklón zasiahol aj hlavné mesto Kalkatu, v ktorej žije niekoľko miliónov obyvateľov. Silný vietor prevrátil množstvo áut, vyvrátil desiatky stromov a stĺpov elektrickej energie. Niektoré časti veľkomesta boli uvrhnuté do tmy. 

V susednom Bangladéši zomreli na následky cyklónu najmenej 10 ľudí, informovali úradníci. Krajina bola taktiež zdevastovaná, domy zničené a dodávky energie prerušené v niekoľkých okresoch. Silný vietor zničil prakticky všetko, čo mu prišlo do cesty. V pobrežných oblastiach sú rozsiahle záplavy. Pod vodou sa ocitlo približne 500 domov. 

Obe krajiny spravili množstvo opatrení, aby následky cyklónu boli čo najmiernejšie. Podľa slov miestneho odborníka Rezaula Karima mohlo byť obetí menej, keby boli ľudia ochotní sa presťahovať do centier. 

Otázne stále ostáva, aký bude mať cyklón dopad na zdravie obyvateľov, keďže obe krajiny sú postihnuté koronavírusom. 

Najnovšie správy