Cyklóna zaplavila Maďarsko. Spadlo takmer 180 mm zrážok

25.07.2020 o 17:52 - Dominik Cenkner
  • Článok

V nočných hodinách začala počasie nad časťou Maďarska a Chorvátska ovplyvňovať rozsiahla cyklóna, ktorá so sebou priniesla najmä množstvo zrážok. V Maďarsku sa dokonca prepisovali rekordy.

Cyklóna zaplavila Maďarsko. Spadlo takmer 180 mm zrážok

Tlaková níž, ktorá bola počas včerajšieho dňa usadená nad oblasťou Jadranského mora a prinášala do mnohých oblastí, vrátane Slovenska, búrky, sa počas noci začala presúvať cez Chorvátsko nad južné Maďarsko a Srbsko.

U našich južných susedov na viacerých miestach namerali enormné množstvo zrážok, ktoré dosahovali úroveň aj nad 100 mm. Rekordne najviac ich namerali v obci Vése, ktorá leží blízko chorvátskych hraníc.

Z dostupných údajov vyplýva, že tam za 24 hodín spadlo 178 mm zrážok. Ide tak o národný zrážkový rekord v tento deň. Ten doposiaľ držalo mesto Nyírlugos na východe krajiny, kde v roku 2010 namerali za jeden deň 106,8 mm zrážok.

V Zalianskej župe, museli v sobotu evakuovať 20 ľudí v dvoch obciach. Voda sa valila z kopcov do nižšie položených miest. V obciach Liszó a Surd boli zaplavené rodinné domy, päť rodín museli evakuovať.

Zlá situácia je aj v Chorvátsku, kde prívalové zrážky spôsobili viacero lokálnych povodní. Pod vodou sa ocitol aj samotný Záhreb. V meste Varaždin spadlo takmer 130 mm zrážok.

Dnes v Chorvátsku silnejšie búrky doposiaľ nezaznamenali. Búrky sa momentálne vyskytujú najmä na juhu Maďarska.

Najnovšie správy