Dalo sa tragédii v Rudne nad Hronom zabrániť? Zdá sa, že áno

23.05.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Začiatkom týždňa zasiahli naše územie výdatnejšie zrážky. Hladiny vodných tokov sa po pár hodinách začali zdvíhať. Obyvatelia Rudna nad Hronom sa cítili ako tak v bezpečí. Žiaľ, stal sa pravý opak.

Dalo sa tragédii v Rudne nad Hronom zabrániť? Zdá sa, že áno
Povodeň v obci Rudno nad Hronom, zdroj: TASR

Obyvateľov obce v okrese Žarnovica mala chrániť hrádza, ktorú nad dedinou postavili pred pár rokmi. Rudno nad Hronom sa totiž predtým pomerne často stávala obeťou povodní.

Istý čas vybudovaný tajch obyvateľov chránil. A to až do momentu, keď sa v pondelok 17. mája pretrhol.

Zarážajúce na tom je, že podľa redaktorov portálu dennikn.sk bola hrádza chybná a podľa všetkého jej chýbali aj potrebné povolenia.

Podľa dostupných informácií priehrada v Rudne nad Hronom nebola skolaudovaná. Aby toho nebolo málo, úrady mali o problémoch vedieť. Aj napriek tomu však nekonali.

O život prišiel bývalý starosta

Smutné na tom je, že valiaca sa voda pripravila o život 68-ročného muža. Ten sa snažil zachrániť veci z pivnice.

Podľa už známych informácií išlo o 68-ročného prvého ponovembrového starostu Stanislava Lukyho. Nebohý mal k podobnej tragédii blízko aj pred 27 rokmi.

Vtedy v roku 1994 ho však zachránil jeho 60-ročný kamarát, ktorý sám prišiel o život. Žiaľ tentoraz už bývalý starosta také šťastie nemal.

Rudno nad Hronom krátko po nešťastí navštívili aj premiér Eduard Heger a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Polícia bude tragickú udalosť prešetrovať.

Najnovšie správy