Ďalší hurikán v Atlantiku. Sam sa má stať hlavným hurikánom sezóny

24.09.2021 o 12:10 - Veronika Sádovská

Nová tropická búrka Sam má potenciál stať sa ďalším hurikánom tejto veľmi aktívnej sezóny. Tento rok je druhý najaktívnejší v tvorbe tropických búrok v histórii pozorovaní.

Ďalší hurikán v Atlantiku. Sam sa má stať hlavným hurikánom sezóny
zdroj: cnn.com

Sezónu 2021 môžeme tak ako aj minuloročnú nazvať až hyperaktívnou. Tropická búrka Sam, ktorá aktuálne vznikla je 18 pomenovanou búrkou tento rok. Aktivita Atlantiku je tento rok až 75% nad normálom. Za posledných 40 dní sa vytvorilo 13 tropických búrok a 5 hurikánov.

Koniec septembra značí aj postupné presunutie búrkovej aktivity smerom do Karibiku. Možno aj tento rok budeme potrebovať pre názvy búrok ďalší zoznam mien.

Vo štvrtok sa na východnom pobreží Atlantiku sformovala nová tropická búrka Sam. V nedeľu sa podľa predpovedí môže stať hlavným hurikánom sezóny. Ak k tomu dôjde, stane sa štvrtou veľkou Atlantickou búrkou. Na prvých troch miestach sú tohtoročné hurikány Grace, Ida a Larry.

Nasledujúce týždne ešte prinesú ďalšie búrky či hurikány. Teplota vody v oceáne je stále nadpriemerne vysoká.

Aj minulý rok bol mimoriadne aktívny. K rovnakému dátumu, teda 24. septembru, bolo pomenovaných  v roku 2020 až 23 tropických búrok.