Ďalší znepokojivý objav: Metán uniká aj na Antarktíde

09.08.2020 o 12:17 - Veronika Andrejková
  • Článok

Únik metánu zatiaľ pozorovali hlavne z oblasti ruskej Sibíri alebo priemyselných zón. Nedávno však potvrdili únik tohto plynu aj na Antarktíde.

Ďalší znepokojivý objav: Metán uniká aj na Antarktíde
Ilustračný obrázok, foto: John Bakator

Metán je ešte škodlivejší plyn ako CO2 a preto jeho úniky sú oveľa viac znepokojivé. Vedci okolo biológa Andrewa Thurbera z univerzity v Oregone publikovali článok v časopise Proceedings of the Royal Society B. 

Podľa ich výskumu metán uniká na Antarktíde už niekoľko rokov, jeho množstvo síce nie je veľké, ale pre klímu má horší dopad ako emisie CO2. A teda aj menšie množstvo urýchľuje globálne otepľovanie.

Dieru v morskom dne, z ktorej uniká metán si prvýkrát všimli potápači ešte v roku 2011, skúmať ju však začali až o 5 rokov neskôr. 

Tento plyn pochádza z morských rias ako usadením na morskom dne. Podľa odborníkov až štvrtine zásob metánu je takto "uskladnená" na dne oceánov. 

Keďže na južnej pologuli ešte nedošlo k extrémnym zmenám v teplote, plyn zatiaľ uniká len v malom množstve. Akonáhle sa začne roztápať väčšia časť povrchu Antarktídy, začne sa uvoľňovať viac metánu, čím vznikne "začarovaný kruh" otepľovania. 

Prirodzeným spôsobom odbúrania metánu sú mikróby a baktérie, ktoré dokážu tento plyn spracovať a premeniť na menej škodlivý oxid uhličitý. Avšak ich prirodzené usadenie v diere, z ktorej plyn uniká trvá niekoľko rokov. Ak budú úniky tohto plynu stále častejšie, jednoducho sa usadiť nestihnú.

Najnovšie správy