Ďalšia sibírska kuriozita: Zem sa zvláštne vlní, vedci nevedia prečo

04.03.2021 o 07:00 - Sibír, Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

Na arktickej Sibíri sa zem vlní zvláštnym spôsobom. Vedci si nie sú istí, prečo je jedna časť Sibíri práve takto zvláštne zvlnená. 

Ďalšia sibírska kuriozita: Zem sa zvláštne vlní, vedci nevedia prečo
Zvlnenie popri rieke Markha počas troch ročných období. Zdroj: NASA

Začiatkom tohto týždňa zverejnili vedci NASA sériu satelitných snímok zvláštne pokrčenej krajiny pri rieke Marhka, ktorá prechádza stredosibírskou plošinou.

Fotografie, ktoré boli snímané satelitom Landsat 8 počas niekoľkých rokov, ukazujú, ako sa krajina na oboch stranách rieky Markha vlní so striedajúcimi sa tmavými a svetlými pruhmi.

Zvlnený efekt je viditeľný vo všetkých štyroch ročných obdobiach, ale najmarkantnejší je v zime, kedy biely sneh ešte viac zvýrazní kontrastný vzor.

Prečo je práve táto konkrétna časť Sibíri taká pruhovaná? Vedci si nie sú úplne istí a do úvahy prichádzajú dve pravdepodobné vysvetlenia.

Jedna z hypotéz je cyklus zmrazovania a rozmrazovania pôdy, ku ktorej tu dochádza. Ak zem mrzne, následne sa topí a znovu mrzne, môžu podľa odborníkov vzniknúť takéto podivné kruhové alebo pruhované vzory.

Zdroj: NASA
Zdroj: NASA

Ďalším možným vysvetlením je erózia. Thomas Crafford, geológ z USA Geological Survey, pre NASA uviedol, že pruhy pripomínajú vzor sedimentárnych hornín známy ako vrstvová geológia. Tmavšie pruhy predstavujú najstrmšie oblasti a svetlejšie pruhy plochejšie oblasti.

Tento typ sedimentárnej stratifikácie by vynikal viac v zime, keď sa na rovnejších plochách usadzuje biely sneh, vďaka čomu vyzerajú ešte zreteľnejšie. 

Tento región zatiaľ nie je možné dôkladnejšie preskúmať, a tak naďalej zostáva jednou z viacerých sibírskych kuriozít.

Najnovšie správy