Ďalšia vlna silných búrok zasiahne Slovensko v utorok. Búrky neutíchnu

08.06.2020 o 20:10 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na Slovensku je pod vplyvom brázdy nižšieho tlaku vzduchu, ktorá k nám už druhý deň prináša prehánky a búrky. Búrky neutíchnu ani nasledujúce dni. Pred nami je veľmi búrlivé počasie.

Ďalšia vlna silných búrok zasiahne Slovensko v utorok. Búrky neutíchnu

Do našej oblasti sa dostáva teplý a vlhký vzduch od juhu až juhovýchodu. Súčasne počasie ovplyvňuje výšková brázda nižšieho tlaku vzduchu, vďaka čomu na našom území panuje premenlivé počasie. Takéto podmienky sú totiž priaznivé pre vývoj a tvorbu silných búrok a ďalšie nás čakajú už v utorok.

Začnú sa vytvárať už krátko popoludní v teplejšom a vlhšom vzduchu. Búrky budú pomaly postupovať od juhovýchodu smerom k severozápadu a hrozia na viacerých miestach nášho územia, pričom lokálne budú aj výraznejšie.

Búrková aktivita by mala pretrvávať do neskorších večerných hodín a búrky budú predovšetkým sprevádzané prívalovými zrážkami. Výnimočne sa môžu objaviť aj krúpy.

Numerické modely predikujú, že ďalšia vlna zrážok a búrok dorazí na naše územie neskoro večer a v noci na stredu zo susedného Maďarska. Prípadné búrky by mali zasiahnuť predovšetkým južné oblasti Slovenska.

Búrky však tak ľahko neodídu. Ďalšia aktivita sa bude vyvíjať v stredu popoludní a potom aj v nasledujúcich dňoch. Synoptická situácia sa totiž nad našou oblasťou meniť nebude a stále budeme v teplejšom a vlhšom vzduchu, v ktorom sa budú vytvárať početné prehánky a búrky. 

Zmena počasia nás tak nečaká. Rozdiel bude len v tom, že bude zo dňa na deň teplejšie, no s búrkami. Vývoj na nasledujúce dni si pozrite TU.

Najnovšie správy