Ďalšie búrky mieria od juhu. Kde sa dnes ešte vyskytnú?

- P.M.
Článok

V oblasti Ponitria a na juhu Slovenska búrková činnosť ustala. Zrážky prešli do výraznejšieho dažďa. Búrky sa môžu vyskytnúť ešte na východe Slovenska, kam prúdi teplý vzduch. 

Ďalšie búrky mieria od juhu. Kde sa dnes ešte vyskytnú?

Detekcia bleskov zaznamenala k 16:00 na našom území 435 bleskov. Väčšina udrela v oblasti stredného Slovenska. Búrky vznikali na severovýchode Nitrianskeho kraja a presunuli sa až nad Turiec. Ďalšie pole búrok vzniklo nad Vyšehradom a búrky postúpili nad juh stredného Slovenska, kde zoslábli.

Zaznamenané dnešné bleskové výboje, zdroj: blesky.bourky.cz

Na západnom a strednom Slovensku začalo výrazne pršať, čo výrazne obmedzuje ďalšiu tvorbu búrok, nakoľko vzduchová hmota sa začína stabilizovať. V týchto oblastiach tak už búrky neočakávame a ak sa aj vyskytnú, tak budu veľmi slabé.

Búrky sa môžu dnes ešte vyskytnúť na východe, kde prestalo pršať a teploty sa šplhajú nad +15°C. Vzduch, ktorý tu prúdi je teplý a vlhký a tým aj náchylnejší na tvorbu búrok. V tejto oblasti sú tak búrky najpravdepodobnejšie.

Ďalšia búrková činnosť prichádza do oblasti východného Slovenska z Maďarska. Aktuálne sa búrky nachádzajú medzi Miškovcom a Nireďházou. 

Búrky majú severovýchodný smer a okolo 17:00 by mohli doraziť nad východné Slovensko.