Ďalšiemu stavaniu v Jasnej hovoria jasné nie. Ochranári spustili petíciu

19.11.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Len minulý týždeň sme vás informovali o nelichotivej situácii v Jasnej. Obec Demänovská Dolina tam totiž odklepla ďalšiu výstavbu. Ochranári tam už dlhšie bijú na poplach. Súčasná situácia ich donútila spustiť petíciu.

Ďalšiemu stavaniu v Jasnej hovoria jasné nie. Ochranári spustili petíciu
V Jasnej sa už teraz stavia vo veľkom, Foto: Facebook.com/Damian Jasná Hotel Resort & Residences

Obec Demänovská Dolina, v ktorej katastri sa Jasná nachádza, totiž upravila územný plán. Týmto krokom tak otvorila dvere ďalším projektom a tým pádom aj ďalšej výstavbe. Tá sa má realizovať aj na miestach, ktoré boli donedávna definované ako lesné pozemky.

Starostka Demänovskej doliny toto konanie obhajuje. Argumentuje tým, že ide o turistickú destináciu, kde je rozvoj potrebný. Iný názor majú pochopiteľne ochranári.

Ak sa situácia nebude riešiť, táto časť lesa v Jasnej bude čoskoro minulosťou, Foto: mapy.cz a imeteo.sk
Ak sa situácia nebude riešiť, táto časť lesa v Jasnej bude čoskoro minulosťou, Foto: mapy.cz a imeteo.sk

Tí apelujú na to, aby sa zaviedli presné pravidlá, kde a za akých podmienok sa bude môcť stavať. Podľa nich je už zbytočné pýtať sa, či to narobí škody, ale skôr, koľko škôd to spôsobí. Svoj nesúhlas so stavaním sa rozhodli prejaviť formou petície, ktorú spustili len včera.

V nej žiadajú všetky kompetentné osoby o dve hlavné veci. Prvou je ukončenie výstavby bezodkladným vyhlásením dočasnej stavebnej uzávery v Demänovskej Doline. Druhou je vyriešenie dopravy zavedením celoročnej nízkoemisnej verejnej osobnej dopravy v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina a v zbernej oblasti jej vodných zdrojov. 

Petíciu za jeden deň od spustenia podpísalo niečo cez 12 tisíc občanov. Podporiť ju môžete na tomto mieste. O tom na akých parcelách a čo sa vlastne plánuje stavať si môžete prečítať v článku z minulého týždňa

Najnovšie správy