Dážď dvíha hladiny vodných tokov. Na východe jedna z riek dosiahla 3. SPA

13.10.2020 o 10:00 - Dominik Cenkner

Slovensko sa už niekoľko dní nachádza pod vplyvom tlakovej níže, ktorá nad naše územie priniesla upršané počasie. Miestami sú zrážky aj výdatnejšie, čo spôsobuje problémy na vodných tokoch.

Počas včerajšieho dňa spadlo najviac zrážok v Smoleniciach a v Perneku, a to 46 mm zrážok. Oblasť Malých Karpát hlási približne od 35 do 45 mm. Na ďalších miestach stredného a západného Slovenska spadlo približne od 20 do 40 mm.

Aj v týchto chvíľach prevláda daždivé počasie. Z modelov vyplýva, že najmä na strednom Slovensku môže miestami do stredy spadnúť až do 160 mm zrážok. Už včerajšie zrážky zdvihli hladiny takmer všetkých tokov, pričom niektoré z nich dokonca dosiahli 1. SPA.

Situácia sa nezlepšuje ani dnes. Viaceré toky dosahujú prvý stupeň povodňovej aktivity. Levočský potok v Margušovciach s vodným stavom 161 cm dosiahol až 3. SPA. V plnej pohotovosti sú preto aj záchranné zložky. Práve na východnom Slovensku už množstvo zrážok za posledných 24 hodín presiahlo 50 mm.

24 hodinový úhrn zrážok v okolí Levoče, Foto: shmu.sk
24 hodinový úhrn zrážok v okolí Levoče, Foto: shmu.sk

Najhoršie na tom je, že dážď neustúpi ani v ďalších dňoch. Môže preto spôsobiť aj ďalšie škody. Navyše výdatne prší aj v okolitých krajinách. Stúpať preto môže napr. aj hladina Dunaja.

Aktuálnu polohu zrážok môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.