Dážď na Slovensku neustáva. Na východe už spadlo cez 100 mm zrážok

13.10.2020 o 20:32 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie u nás už niekoľko dní ovplyvňuje studený front spojený s tlakovou nížou. Toto spojenie prinieslo na Slovensko zrážky, ktoré sú miestami aj výdatnejšie, a to najmä vo východnej časti územia.

Dážď na Slovensku neustáva. Na východe už spadlo cez 100 mm zrážok
Ilustračné, Foto: Antonia Menska

Z dostupných údajov vyplýva, že na východe v niektorých lokalitách spadlo za posledných 24 hodín už cez 100 mm zrážok. Konkrétne ide o zrážkomernú stanicu v obci Košická Belá, kde namerali 101 mm. Nezaostávajú ani ďalšie lokality ako napr. Štós či Kojšovská Hoľa, kde namerali 96,8 resp. 89,2 mm zrážok.

Dážď práve na východe spôsobuje aj značné škody. Rieky totiž takýto nápor vody nie sú schopné zvládnuť a vylievajú sa zo svojich korýt.

Najviac zrážok spadlo na východe Slovenska, Foto: shmu.sk
Najviac zrážok spadlo na východe Slovenska, Foto: shmu.sk

Hornád sa vylial v obci Kolinovce v okrese Spišská Nová Ves. Voda sa dostala až do záhrad a ohrozuje aj rodinné domy. Najhoršia situácia je v Markušovciach. Levočský potok, ktorý sa vlieva do Hornádu, tam už zaplavil aj domy miestnych obyvateľov.

Voda spôsobuje problémy aj na cestách. Niektoré úseky sú ťažko, alebo vôbec neprejazdné.

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž, ktorej stred sa aktuálne nachádza nad centrálnym Maďarskom a počas večera sa presunie cez naše územie nad Poľsko. Pršať tak bude naďalej, a to až do zajtrajšieho poludnia. Vodné toky preto budú aj v nasledujúcich hodinách prudko stúpať a voda tak môže spôsobiť ďalšie problémy.

Najnovšie správy