Dážď sa rozširuje nad Slovensko. Pršať bude výdatne. Kde spadne najviac zrážok?

04.08.2021 o 21:28 - Peter Minárik

Od západu začína postupne na našom území pršať, pričom postupne sa zrážky rozšíria nad celé naše územie a budú výdatnejšie. V priebehu štvrtka sa môžu objaviť aj búrky.

Dážď sa rozširuje nad Slovensko. Pršať bude výdatne. Kde spadne najviac zrážok?

Nad naše územie sa práve v týchto chvíľach nasúva toľko potrebný dážď, ktorý tentoraz neobíde ani najsuchšie oblasti nášho územia. Na západe Slovenska panuje tohtoročný deficit zrážok na úrovni okolo 80 mm a blížiaci sa dážď tento deficit zníži. Pršať bude niekoľko hodín.

Presúva sa tlaková níž

Počasie na našom území začína ovplyvňovať zrážkové pole tlakovej níže, ktorej stred sa aktuálne nachádza nad severným Talianskom, kde sa prehlbuje. Pôvodne sa mala tlaková níž v priebehu zajtrajšieho dňa presúvať cez Slovinsko, Maďarsko, východné Slovensko do Poľska.

Najnovšie numerické výstupy však polohu tejto tlakovej níže zmenili a tá by sa mala presúvať z Talianska, cez Slovinsko, Maďarsko priamo cez centrálne Slovensko smerom do Poľska. Táto zmena tlakovej níže zapríčiní, že sa aj zmení rozloženie zrážok. Každá zmena polohy stredu tlakovej níže má vplyv na rozloženie zrážkových úhrnov na našom území.

Aktuálne to vyzerá tak, že najviac zrážok obdržia severozápadné regióny Slovenska, kde by malo napršať najviac, no zrážky neobídu prakticky žiadne kúty nášho územia.

Spadnúť môže cez 50 mm zrážok

Prvé zrážky sa už teraz nasúvajú nad západné Slovensko a v priebehu noci sa rozšíria nad celú severozápadnú polovicu Slovenska.

Počas rána budú zrážky sústredené predovšetkým nad krajné západné a severozápadné okresy Slovenska, no počas ranných a dopoludňajších hodín sa začne nad naše územie nasúvať ďalšia vlna zrážok od juhozápadu.

Zrážky prejdú v oblasti západného a stredného Slovenska aj do výdatnejšieho charakteru a ojedinele sa v tomto zrážkovom poli môžu objaviť aj búrky.

Zatiaľ čo na západnom a strednom Slovensku bude pršať, tak v oblasti východného Slovenska bude zatiaľ málo zrážok. Tu sa zrážky očakávajú predovšetkým vo štvrtok počas popoludnia a objavovať sa budú aj búrky. Vo štvrtok večer začnú zrážky od juhu ustávať.

Aktuálne to vyzerá tak, že na západnom a strednom Slovensku naprší priemerne od 20 do 40 mm zrážok, no v oblasti Trenčianskeho a Žilinského kraja môže napršať aj viac ako 50 mm. Najmenej zrážok čaká východné Slovensko, kde naprší len okolo 10 mm. Aktuálne rozloženie zrážkových úhrnov nájdete na mape.