Dažďových pralesov ubúda stále viac. Za posledný rok sa výrubali o veľkosti Holandska

01.04.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Rozsah ničenia dažďového pralesa vo svete sa v uplynulom roku zvýšil. Ničenie tak dosiahlo tretiu najvyššiu hodnotu za posledných 20 rokov.

Dažďových pralesov ubúda stále viac. Za posledný rok sa výrubali o veľkosti Holandska
Ilustračné foto, zdroj: sciencemag.org

Plocha pralesa sa znížila o 4,2 milióna hektárov, čo je približne rozloha Holandska. Vyplýva to z údajov organizácie Global Forest Watch.

Rozloha odlesnenia sa medziročne zvýšila o 12 %. Situácia sa najviac zhoršila v Latinskej Amerike, zatiaľčo v juhovýchodnej Ázii sa mierne zlepšila.

Odborníci poukazujú na to, že za odlesňovanie môžu rozširujúce sa ľudské aktivity ako poľnohospodárstvo či ťažba dreva. Počas pandémie koronavírusu navyše viaceré štáty menej uplatňovali svoje zákony na ochranu dažďových pralesov.

Politiky, ktorí majú za cieľ naštartovať ekonomiky po prepade počas epidémie, sa taktiež môžu negatívne premietnuť do rýchlosti odlesňovania.

Najviac sa odlesňovalo v Brazílii

V roku 2020 sa ani nepodarilo dosiahnuť cieľ kupovať len udržateľné produkty, ktoré si stanovili globálne značky tovaru pre domácnosti, píše agentúra Reuters.

Najväčšia plocha odlesnenia pripadá na Brazíliu, kde sa vyrúbalo 1,7 miliónov hektárov pralesa. Pre porovnanie, je to o 25 % viac než v roku 2019.

Za týmto smutným faktom stojí napr. väčší počet požiarov a škrty v rozpočtov inštitúcií, ktoré majú ochranu pralesov na starosť.

Mierne zlepšenie nastalo podľa Global Forest Watch v Indonézii a Malajzii. Situácia sa však nezlepšila v ďalších ázijských krajinách ako v Kambodži, Laose či Mynamare.

Najnovšie správy