December bol veľmi teplý. Priniesol aj výrazne menej slnka než je obvyklé

08.01.2021 o 11:51 - Dominik Cenkner
  • Článok

Máme za sebou posledný kalendárny mesiac roka 2020 - december. Niesol sa v znamení vysokých teplôt, zrážok, ale zaujímavý bol aj z pohľadu slnečného svitu.

December bol veľmi teplý. Priniesol aj výrazne menej slnka než je obvyklé
Ilustračné, Foto: webcomicms.net

Súhrnú správu priniesol web Slovenského hydrometeorologického ústavu. Údaje z nej sú viac než zaujímavé.

Naše územie sa počas väčšiny uplynulého mesiaca nachádzalo na prednej strane rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu. Tá k nám zasahovala od západu. Vďaka tomu u nás prevládalo južné až juhozápadné prúdenie, čo najmä na západnom Slovensku viedlo k tzv. teplotnej inverzii.

Vďaka jednotlivým frontálnym systémom, ktoré boli spojené s hlbokými tlakovými nížami sme zaznamenali aj častý výskyt zrážok. Ako však ukazujú ďalšie dáta, zrážok na väčšine územia bolo tak akurát.

Meteorológovia zhodnotili december 2020 v celku na väčšine územia ako teplotne silne nadnormálny. Čo znamená že bol veľmi teplý. Odchýlka od priemernej mesačnej teploty vzduchu sa pohybovala v priemere okolo +4 °C.

Najvyššiu teplotu zaznamenali deň pred Mikulášom, teda 5. decembra v Orechovej na východnom Slovensku. Ortuť teplomera sa vtedy vyšplhala na +15,4 °C. Naopak najnižšiu teplotu namerali, taktiež na východe, v obci Kolbasov. Druhého decembra tam bolo až -16,6 °C.

Foto: shmu.sk
Foto: shmu.sk

Ako sme už spomínali, čo sa zrážok týka bol december na väčšine územia normálny. Len v niektorých lokalitách na strednom, ale najmä na východnom Slovensku skončil uplynulý mesiac zrážkovo nadnormálne, resp. silne nadnormálne.

Najvyššie hodnoty za celý mesiac hlási stanica Motyčky, kde namerali 177,4 mm zrážok. Naopak najmenej zrážok spadlo v Hurbanove, a to len 22,6 mm.

Foto: shmu.sk
Foto: shmu.sk

Za zmienku stojí aj trvanie slnečného svitu. Z dôvodu výskytu teplotných inverzií boli mesačné hodnoty trvania v nižších polohách západného Slovenska a miestami aj v kotlinách na stredného Slovenska veľmi nízke.

V obci Žihárec si slnka mohli za celý mesiac užiť len na 19,9 h. Naopak najviac slnka si užili na horách, taký Lomnický štít hlási trvanie slnečného svitu na úrovni 123,5 h.

Najnovšie správy