Dnes dorazia intenzívne búrky, vo štvrtok ich bude podstatne viac

17.06.2020 o 10:51 - Ľubomír Franko
  • Článok

V stredu sa budú na Slovensku v teplom a vlhkom vzduchu tvoriť aj búrky. Tie môžu byť lokálne aj intenzívne. 

Dnes dorazia intenzívne búrky, vo štvrtok ich bude podstatne viac

V oblasti strednej Európy sa naďalej vyskytuje teplý a vlhký vzduch. Zároveň sa v Karpatskej oblasti udržiava oblasť nižšieho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách troposféry.

Jej stred má polohu približne nad Rumunskom a preto prúdia vzduch nad Slovensko od východu na západ. 

Synoptická situácia v stredu
Synoptická situácia v stredu

Zrážky sa už v týchto chvíľach vyskytujú na viacerých miestach a nie sú organizované. Vznikajú chaoticky po celom území Slovenska.

Počas dňa sa bude vzduch postupne ohrievať a labilizovať, vo vlhkom a teplom vzduchu sa tak začnú tvoriť aj búrky. Tie budú vznikať najmä v hornatých oblastiach a postupovať budú smerom na západ až juhozápad.

Búrky budú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, ktoré môžu spôsobiť lokálne zatopenia. V menšej miere budú sprevádzané aj krupobitím.

Silný vietor sa pri búrkach vyskytuje najmä ak je v spodných vrstvách atmosféry prítomná suchá vrstva. Tá ale prítomná nie je, keďže vzduch je vlhký v celom profile. Silnejší vietor tak pri búrkach neočakávame.

Vznikať by mali najmä na východnom a strednom Slovensku, v menšej miere na východe západného Slovenska. Najmenej búrok sa dnes očakáva na krajnom západe.

Polohu búrok môžete sledovať LIVE na našom iRadare.

Silné búrky aj vo štvrtok

Počet búrok dnes nebude tak vysoký. Dôvodom je prítomná oblačnosť, ktorá neumožní rýchlemu vzniku viacerých búrkových buniek. Zajtra (vo štvrtok) by mala byť situácia iná a zrážky budú vznikať skôr, keďže oblačnosť sa zmenší skôr.

Vo štvrtok tak bude búrok viac a môžu byť aj intenzívnejšie. Na rozdiel od dnešného dňa, kedy sa na krajnom západe neočakávajú, zajtra (vo štvrtok) sa búrky môžu vyskytnúť na celom území Slovenska.

Najnovšie správy