Dnes dýchame na väčšine územia veľmi znečistený vzduch

19.01.2021 o 15:28 - Veronika Salayová
  • Článok

Kvalita ovzdušia dnes na väčšine Slovenska nie je práve ideálna, skôr naopak. Až v dvoch mestách evidujeme extrémne znečistený vzduch. 

Dnes dýchame na väčšine územia veľmi znečistený vzduch
Ilustračné. Foto: unsplash

Dnes je v mnohých slovenských mestách a obciach veľmi zlá kvalita ovzdušia. Znečistený vzduch vykazuje až 29 monitorovacích staníc na území Slovenska, pričom až dve lokality vykazujú extrémne znečistená vzduch. Ide o mestá Martin a Žilina.

Veľmi zlá kvalita ovzdušia je dnes v Trenčíne, Bystričanoch, Banskej Bystrici, Ružomberku, Krompachoch, Bardejove, Prešove, Vranove nad Topľou a v Strážskom.

Zlú kvalitu vzduchu eviduje až 18 monitorovacích staníc po Slovensku. O ktoré konkrétne lokality ide, si môžete pozrieť na priloženej mape, pričom čistý vzduch je „len“ na 9 monitorovacích staniciach po Slovensku. 

Kvalita ovzdušia 19. januára. Zdroj: dnesdycham.sk
Kvalita ovzdušia 19. januára. Zdroj: dnesdycham.sk
 

Na znečistený vzduch by si mali dávať pozor ľudia trpiaci dýchacími ochoreniami, starší ľudia, tehotné ženy a malé deti.

Väčšina staníc eviduje zvýšený obsah znečisťujúcej látky PM2,5 a PM10 v ovzduší. Ide o zmes rôznych látok tuhého alebo kvapalného skupenstva rozptýlených v ovzduší s rôznou veľkosťou. 

Najväčším znečisťovateľom sú vykurované domácnosti. Pri spaľovaní tuhých palív v domácnosti vznikajú okrem žiaduceho tepla aj plynné a tuhé znečisťujúce látky, ktoré unikajú do ovzdušia.

Najnovšie správy