Dnes je to 67 rokov od momentu, kedy človek dobyl Mount Everest

29.05.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Po sérii prieskumných výprav a neúspešných pokusov sa na vrchol Mount Everestu postavili Edmund Hillary a Tenzing Norgay.

Dnes je to 67 rokov od momentu, kedy človek dobyl Mount Everest
Foto: pixabay.com

Prvá prieskumná expedícia sa uskutočnila v roku 1921 pod vedením Georga Malloryho. Jej cieľom bolo získať lepšie geografické znalosti o vtedy len veľmi málo preskúmanej oblasti. A aj keď nemali v pláne vystúpiť až na vrchol, predsa len sa dostali do severného sedla vo výške 7060 m n. m.

Prelomový bol rok 1950 kedy Nepál povolil cudzincom vstup na svoje územie. Aj vďaka tomu mohli Raymond Lambert spolu s Tenzingom Norgayom ako členovia švajčiarskej expedície stanoviť nový výškový rekord, keď sa k zostupu obrátili v 8595 m n. m.

Výprava, ktorá svoje dobrodružstvo korunovala úspechom sa zišla v Indii v marci roku 1953. Po dlhom a vyčerpávajúcom pochode dorazila skupina k úbočiu Everestu v máji. Edmund a Tenzing vyrazili 28. mája. Noc prečkali v tábore č. 9 a nasledujúci deň skoro ráno sa aj s výbavou vybrali smerom na vrchol.

Ten dosiahli o 11:30 h. Edmund na ňom zhotovil dnes už legendárnu fotografiu zachytávajúcu Tenzinga, na ktorej drží v vztýčenej ruke cepín s nepálskou a britskou vlajkou.

29. máj 1953 sa do histórie zapísal ako deň, kedy Hillary a Tenzing vyšliapali cestu svojím nasledovníkom na najvyššiu horu sveta.

Najnovšie správy