Dnes nás čaká najväčší spln v roku 2021. Bude priať počasie ?

26.05.2021 o 07:52 - Peter Minárik
  • Článok

Počas dnešného dňa nás čaká najväčší spln v tomto roku. Tohtoročný superspln by mal mať priaznivé podmienky pre pozorovanie. Niektoré časti našej planéty pritom zažijú aj zatmenie Mesiaca.

Dnes nás čaká najväčší spln v roku 2021. Bude priať počasie ?
foto: NBC News

Nočná obloha bude počas nadchádzajúcej noci mimoriadne zaujímavá. Čaká nás totiž najväčší spln v tomto roku. Aktuálny spln mesiaca pritom v niektorých oblastiach našej planéty bude ešte o čosi zaujímavejší.

Spln nastane popoludní

Spln Mesiaca čaká Slovensko dnes presne o 13:13, čo je teda popoludnie a počas dňa teda superspln nebude možné pozorovať.

Iná situácia však bude v priebehu dnešného večera a nasledujúcej noci, kedy by veľký Mesiac mal byť pozorovateľný z mnohých miest nášho územia.

Aktuálny spln bude najväčší v tomto roku, no voľným okom to bude možné pozorovať len ťažšie.

Podmienky budú priať

Počasie v priebehu nasledujúcej noci bude pre sledovanie splnu priaznivé. Na mnohých miestach nášho územia sa už do dnešného poludnia očakáva prevažne jasné až polojasné počasie.

Viac oblačnosti sa očakáva len v oblasti Záhoria a krajných okresov severozápadného Slovenska.

Zem zažije zatmenie Mesiaca

Májový spln Mesiaca, ktorý nás o niekoľko hodín čaká bude výnimočný z toho hľadiska, že širšia oblasť Tichého oceánu zažije aj jeho zatmenie.

Fázu úplného zatmenia si ľudia vychutnajú najmä v Oceánii, ale aj na západe USA alebo na východe Ázie. Zatmenie potrvá 14 a pol minúty.

Na zatmenie Mesiaca si u nás budeme musieť počkať približne rok, a to do 16. mája 2022.

Najnovšie správy