Dnes preletí okolo Zeme asteroid väčší ako Eiffelova veža

21.03.2021 o 09:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V nedeľu preletí v blízkosti Zeme obrovský asteroid. Jeho veľkosť je odhadovaná asi na dvojnásobok veľkosti Eiffelovej veže.

Dnes preletí okolo Zeme asteroid väčší ako Eiffelova veža

V pokojný nedeľný deň preletí okolo našej planéty obrovský asteroid. Jeho veľkosť nie je presne známa, no mala by sa pohybovať od 500 do 900 metrov v priemere.

Ide tak o jeden z väčších asteroidov, ktorý dostal pomenovanie 2001 FO32. Najbližšie by sa mal k Zemi dostať na vzdialenosť 2 milióny kilometrov, čo je približne 5,5-násobok vzdialenosti Zeme od Mesiacu.

 Vedci ale zdôrazňujú, že žiadnu hrozbu pre našu planétu nepredstavuje. Ako vyplýva aj z názvu asteroidu, objavený bol už v roku 2001. Jeho trasu tak poznáme veľmi presne už viac ako 20 rokov

Zaujímavosťou je, že až 15% asteroidov o podobnej veľkosti ako 2001 FO32 má dokonca vlastný mesiac. Okrem trajektórie tohto asteroidu sa o ňom ale veľa nevie. Ide tak o veľmi dobrú možnosť pre astronómov preskúmať viac o obrovskom kameni.

Asteroid nebude pozorovateľný voľným okom, no pozorovatelia na južnej pologuli budú môcť pozorovať asteroid stredne veľkými teleskopmi.

Najnovšie správy