Dnes sa môžu objaviť aj búrky spolu s početnými snehovými prehánkami

07.04.2021 o 06:21 - Peter Minárik

Naše územie sa v priebehu dnešného dňa bude nachádzať v silnom, severozápadnom prúdení v ktorom sa budú vytvárať početné prehánky a možný je aj výskyt búrok.

Dnes sa môžu objaviť aj búrky spolu s početnými snehovými prehánkami

Dnešné počasie bude na našom území veľmi dynamické a to vplyvom toho, že nad východným Atlantikom sa v oblasti Britských ostrovov bude nachádzať stred rozsiahlej tlakovej výše okolo ktorej bude do našej oblasti prúdiť studený a vlhký vzduch.

Ten sa k nám bude dostávať až z oblasti Severného mora a v tomto studenom a vlhkom vzduchu sa budú tvoriť početné snehové prehánky, ktoré sa budú vyskytovať na mnohých miestach.

Na severe môže snežiť výraznejšie

Jednotlivé prehánky k nám budú postupovať od severozápadu smerom k juhovýchodu, pričom predovšetkým v oblasti severného Slovenska môžu byť zrážky aj výdatnejšie.

Napadnúť by tu mohlo aj niekoľko centimetrov nového snehu. Na zvyšku územia sa taktiež budú vyskytovať početné prehánky, ale keďže teplota sa bude pohybovať na nulou, tak sa neočakáva vytváranie snehovej pokrývky.

V nočných hodinách potom od severozápadu postúpi ďalšie zrážkové pole, ktoré by už mohlo priniesť snehovú pokrývku aj do oblasti západného Slovenska.

Vyskytnúť sa môžu aj búrky

V chladnom vzduchu, ktorý bude prúdiť do našej oblasti sa v priebehu dnešného dňa môžu okrem prehánok vyskytovať aj búrky.

Tie sa v regióne strednej Európy vyskytovali už počas včerajšieho dňa, keď nad Českom zaznamenali 53 bleskov a nad Nemeckom a Beneluxom viac ako 6000 bleskov.

dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Podobná situácia sa tak očakáva dnes aj na našom území a slabšie búrky sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Vyskytovať sa môžu aj pri snehových prehánkach, pričom by sa jednalo o snehové búrky.

Dnešný deň tak bude na Slovensku teplotne podpriemerný a veľmi zrážkovo premenlivý.