Dnes to vypukne. Blíži sa prvá snehová nádielka. Takto to bude vyzerať

05.02.2021 o 06:36 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v Európe v nasledujúcich hodinách bude mimoriadne búrlivé. Môže za to teplotné rozhranie, ktoré prinesie výdatné sneženie do mnohých európskych štátov. Prvé sneženie čaká aj Slovensko a to už o pár hodín.

Dnes to vypukne. Blíži sa prvá snehová nádielka. Takto to bude vyzerať

Toľko avizované teplotné rozhranie, ktoré prinesie do Európy kalamitu začne počasie v našej oblasti ovplyvňovať už počas dnešného dňa.

Skupenstvo zrážok bude závisieť a meniť sa od toho, ako začne do našej oblasti prenikať studený, pôvodom arktický vzduch od severu.

Prvé zrážky sa už teraz začínajú vytvárať v oblasti Nemecka, no to najhlavnejšie príde v popoludňajších hodinách, kedy už nad severné Nemecko natečie studená vzduchová hmota. Od pobrežia Severného mora, cez Hamburg až po Berlín začne výdatne snežiť.

V nočných hodinách začne sneženie v Nemecku postupne slabnúť a dovtedy prinesie prvých 10 cm. Medzičasom sa však na frontálnom rozhraní začnú vytvárať ďalšie zrážky nad severovýchodným Českom, južným Poľskom a severným Slovenskom. Ako vidieť na animácii, tak sneženie sa postupne rozšíri aj nad naše územie. Sneženie je znázornené fialovou farbou.

Zajtra ráno by malo pomerne výdatne snežiť na severe Moravy, na severe a východe Slovenska ako aj na juhu Poľska. Sneženie by malo pokračovať do zajtrajšieho popoludnia a prinesie na Slovensko 5 až 15 cm nového snehu.

Ďalšia, mohutná zrážková vlna sa začne formovať v sobotu večer nad Českom a Nemeckom. Do nedeľňajšieho rána sa mimoriadne výdatne rozsneží v Anglicku, v oblasti Beneluxu, v Nemecku, v Česku a v Poľsku.

Ku nám príde ďalšia vlna sneženia v noci z nedele na pondelok, kedy sa rozsneží v Rakúsku, v Česku a na severe Slovenska.

Nasledujúce hodiny tak budú v Európe mimoriadne nepriaznivé. V oblasti strednej Európy by mohlo do pondelka napadnúť 20 až 50 cm snehu.

Najnovšie správy