Dnes začína JAR. Cez víkend sa teploty priblížia k +20°C

Článok
Zima je minulosťou. Od dnes zavládla meteorologická jar, ktorá to zotrvá do konca mája. Prvý jarný týždeň bude teplý.

Zima 2016/2017 ukončila svoju púť a keď sa na ňu pozrieme spätne, tak priniesla skutočne pestré počasie. Prvý zimný mesiac, teda december bol v našej oblasti pomerne teplý a zrážkovo veľmi podpriemerný. So snehom mali problém aj naše hory s výnimkou Oravy a Kysúc, kde zažili prvú kalamitu, ktorá priniesla do lyžiarskych stredísk množstvo snehu.

Druhý zimný mesiac, teda január vojde do histórie ako jeden z najchladnejších. Celý mesiac bol teplotne podpriemerný a zažívali sme celodenné mrazy. Dokonca sa vyskytovali arktické dni, kedy maximálna teplota nevystúpila nad -10°C. Nočné a ranné teploty klesali k extrémnym hodnotám. Rekordmanom je 8.január 2017, kedy v Oravskej Lesnej poklesla teplota na -35,2°C.

Február však už bol teplotne nadpriemerný. Najmä záver bol veľmi teplý a napadnutý sneh v nižších polohách sa roztopil. Posledný zimný deň priniesol maximálne teploty na úrovni +15°C, no nasledujúce dni budú ešte teplejšie.

Prechodne sa ochladí

Počas uplynulej noci postúpil cez naše územie front, ktorý na celé územie priniesol dážď. Za týmto frontom k nám začne prúdiť chladnejší vzduch.

Denné teploty sa budú pohybovať v intervale +4 až +10°C, no už od zajtra sa začne opäť otepľovať. Dnešný deň tak bude najchladnejší.

Cez víkend až +20°C

Po okraji tlakovej níže, ktorá sa rozprestiera nad Škandináviou k nám začne od juhozápadu prúdiť teplejší vzduch. Prílev tohto teplého vzduchu sa zvýrazní počas víkendu, kedy sa z Atlantiku nad západnú Európu nasunie komplex tlakových níži a naše územie bude na zadnej strane tlakovej výše, ktorá sa bude rozprestierať nad východnou Európou. Do našej oblasti tak bude prúdiť veľmi teplý vzduch z Afriky.

Víkend bude polooblačný a maximálne teploty by sa v sobotu mali pohybovať od +10 do +18°C. 

V nedeľu by prílev teplého vzduchu mal vrcholiť a teploty by mohli atakovať magickú hranicu +20°C. Prvý jarný víkend by tak mal byť mimoriadne teplý.

Vyhliadku počasia na prvú marcovú polovicu si pozrite TU.

img