Do asteroidu narazí sonda. Tá ho odkloní zo svojej obežnej dráhy

19.11.2021 o 19:47 - Peter Minárik

Zhruba o rok narazí do jedného z asteroidov vesmírna sonda, ktorá by ho mala vychýliť zo svojej aktuálnej obežnej dráhy. Čo sa však po zrážke stane je aktuálne nejasné a v hre je hneď niekoľko scenárov.

Do asteroidu narazí sonda. Tá ho odkloní zo svojej obežnej dráhy
foto: NASA

Pred 65 miliónmi rokov došlo k vyhynutiu dinosaurov. Mohol za to asteroid, ktorý zapríčinil skazu na našej planéte. Aby k takejto tragédii nedošlo, plánuje NASA do jedného z asteroidov naraziť zo svojou vesmírnou sondou.

Čo sa stane následne je aktuálne nejasné a bude sa to vyhodnocovať postupne. Účelom zrážky, ktorá bude simulovaná je do budúcna zamedziť situácii, kedy by jeden z asteroidov plánoval naraziť do našej planéty.

Vyvolá sa simulovaná zrážka

Už 24. novembra bude mal odštartovať test pomocou vesmírnej sondy: Double Asteroid Redirection Test - DART. Sonda má zhruba veľkosť osobného auta a váži okolo 250 kg.

Sonda odštartuje z Kalifornie a vydá sa smerom k asteroidu Dimorphus. Ide o asteroid s veľkosťou futbalového štadióna, ktorý bol objavený v roku 2003. 

Vesmírnej sonde bude trvať zhruba rok, kedy sa dostane do blízkosti asteroidu a následne sa očakáva, že o rýchlosti 6,5 kilometra za sekundu narazí do asteroidu.

Čo sa po zrážke stane?

Plánovaný zásah asteroidu touto sondou je naplánovaný na jeseň budúceho roka. Očakáva sa, že po zrážke dôjde k uvoľneniu energie porovnateľnou s troma tonami explodujúcich TNT, ktoré do vesmíru vyvrhnú tisíce úlomkov.

Vedci očakávajú, že bezprostredne po zrážke sa s asteroidom nič zásadné nestane, no postupne by sa mal rozkývať, čo rozpúta jeho rotáciu. Asteroid môže nabrať takú rotáciu, ktorá môže úplne zmeniť jeho smerovanie a jeho správanie môže byť nepredvídateľné.

Asteroid však bude skúmaný aj v nasledujúcich rokoch pomocou niekoľkých sond. Cieľ tohto výskumu je však jasný. Vedci chcú zistiť, či v prípade objavu nebezpečného asteroidu, ktorý by mohol ohroziť našu planétu by pomohli zbrane alebo iné prostriedky k jeho bezpečnému odkloneniu.