Do austrálskej prírody sa po vyše 3000 rokoch vracia známy živočích

09.10.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Austrálski ochranári vypustili do prírody celkom 26 tasmánskych čertov. Dravé vačkovce, ktoré sú známe taktiež ako diablovia medveďovití sa tak na tamojšiu pevninu vracajú po tisíckach rokov.

Do austrálskej prírody sa po vyše 3000 rokoch vracia známy živočích
Do austrálskej prírody sa vrátili tasmánski diabli, Foto: abcnews.go.com

Odborníci dúfajú, že sa tomuto ohrozenému druhu bude vo voľnej prírode dariť. Ak by sa tak stalo, čoskoro by sa im mohlo podariť v divočine rozmnožiť.

Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že sa tak bude diať. Prvých 15 tasmánskych čertov vypustila organizácia Aussie Ark do prírody ešte na jar. Keďže sa im darilo, poslali ochrancovia do divočiny skupinu ďalších 11 vačkovcov.

Žiť budú v oplotenej rezervácii o rozlohe 400 hektárov. Tá sa nachádza na Novom Južnom Walese. Odborníci preto vybrali mladé a zdravé jedince. Dúfajú, že ich časom bude pribúdať.

 Nikto z ľudí zvieratám neposkytne žiadnu potravu, vodu ani prístrešok. Ochrancovia prírody ich však budú sledovať prostredníctvom rádiových obojkov.

„Za 100 rokov sa budeme na tento deň pozerať ako na deň, ktorý uviedol do pohybu ekologickú obnovu celej zeme,“ uviedol na margo úspechu prezident organizácie Aussie Ark, Tim Faulkner.

Najnovšie správy