Do Chorvátska mieri silná bóra. Vietor môže presiahnuť 30 m/s

19.03.2021 o 18:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Chorvátsko sa pripravuje na veľmi veterné počasie, ktoré krajinu zasiahne už zajtra, pričom silná bóra môže v niektorých častiach Chorvátska napáchať aj škody. 

Do Chorvátska mieri silná bóra. Vietor môže presiahnuť 30 m/s
Ilustračné. Foto: unsplash

Počas zajtrajšieho dňa čaká Chorvátsko veľmi nepriaznivé počasie  – vyčíňať bude pomerne silná bóra, ktorá môže vyvracať stromy a spôsobovať škody na majetku.

Veterné počasie možno očakávať v celej krajine, okrem južných oblastí a východnej časti Chorvátska. Bude fúkať veľmi silný severovýchodný vietor, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 30 m/s, lokálne aj viac. Veterné počasie sa bude stupňovať v poobedňajších a večerných hodinách.

Kde bude najveternejšie?

Podľa prognóz bude najveternejšie v strednej, severnej a severozápadnej časti Chorvátska, pričom najsilnejší vietor možno očakávať v severnej Dalmácii v okolí pohoria Velebit, kde rýchlosť vetra môže dosiahnuť silu hurikánu.

Spolu so silným vetrom bude daždivo, v severnom Jadrane a na horách sa k veternému počasiu pridruží aj sneženie.

Chorvátsky hydrometeorologický ústav varuje aj pred poľadovicou na cestách, najmä na severozápade krajiny. Zároveň upozornil, že zajtra sa v krajine očakávajú nepriaznivé biometeorologické podmienky.

Na pocit bude v Chorvátsku kvôli veternému počasiu veľmi chladno a u citlivých ľudí môžu nastať zdravotné komplikácie. 

Čo je bóra?

Bóra je silný, padavý vietor, ktorý prináša výrazné ochladenie. Tento severný až severovýchodný vietor sa vyskytuje na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku.

Meno dostal podľa postavy boha severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie.

V Chorvátsku ho obyvatelia poznajú ako veľmi nebezpečný vietor, ktorý často spôsobuje materiálne škody. 

Najnovšie správy