Do Dánska dorazila zima agresívne. Zimný útok si vyžiadal aj jednu obeť

22.11.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Do Dánka dorazila zima, avšak priniesla so sebou veľmi nebezpečné počasie. Veľké množstvo snehu v kombinácii s mrznúcim dažďom viedlo k veľmi nebezpečným situáciám najmä na cestách. 

Do Dánska dorazila zima agresívne. Zimný útok si vyžiadal aj jednu obeť
Foto: TVN 24

Dánsky meteorologický inštitút informoval, že v nedeľu napadlo na Bornholme 15 až 20 centimetrov snehu a vo východnej časti Severného Jutska, Lollandu a časti Zélandu 10 až 15 centimetrov snehu. Nedeľa bola v Dánsku doteraz najchladnejším dňom v roku.

Okrem snehu situáciu v noci z nedele na pondelok vyhrotil aj nebezpečný mrznúci dážď, ktorý pokryl vozovky vrstvou ľadu. Miestne médiá píšu o mnohých dopravných nehodách, ku ktorým došlo v pondelok ráno v južnej, strednej a západnej časti ostrova Zéland. 

Najtragickejšia situácia nastala v obci Holbæk, kde muž na klzkom povrchu nezvládol riadenie a spadol do kanála. Vodiča sa už nepodarilo zachrániť.

Doprava bola nezvládnuteľná

K nehodám došlo aj medzi obcami Slagelse a Sorø a v oblasti Kirke Eskilstrup, kde sa prevrátil kamión. Cesta bola na tomto mieste neprejazdná tri hodiny. Na niektorých úsekoch sa dokonca aj niekoľko autobusov dostalo mimo vozovku. 

Počasie ochromilo dopravu aj na Jutskom polostrove. V jeho východnej časti, našťastie, nedošlo k žiadnym nehodám, ale na zľadovatených cestách viacerí vodiči stratili kontrolu nad volantom a niekoľko áut tak skončilo v priekopách.

Dnes sa počasie v Dánsku začalo zlepšovať − teplota začala stúpať a ďalšie výdatné sneženie sa v nasledujúcich dňoch neočakáva.