Do Európy cez víkend vtrhne zima. Vrátia sa mrazy a niekde aj sneženie

Článok
Záver apríla prinesie do Európy nepríjemnú zmenu. Mesiac ako celok zatiaľ vyzeral na teplotný nadpriemer. No už cez víkend sa poriadne ochladí.

Piatok je na našom území posledný slnečný a teplý deň tohto mesiaca a už v nedeľu sa poriadne ochladí, vytiahneme kabáty a prikúrime. Tak zhruba vyzerá popis počasia na nadchádzajúce dni. Apríl je povestný svojim premenlivým počasím a tento rok sa veru nezaprie. Z nadpriemerne teplého počasia sa dostaneme do teplotne výrazne podpriemerného charakteru počasia.

Piatok slnečný, sobota oblačná, nedeľa upršaná

Vplyv tlakovej výše, ktorá počasie na našom území ovplyvňovala niekoľko uplynulých dní dnes vyvrcholí. Slnečné počasie zavládne ešte na celom našom území, ale v priebehu popoludnia sa postupne od severozápadu začne mračiť, čo bude súvisieť s blížiacou sa zmenou počasia.

Už zajtra očakávajte prevažne oblačné až zamračené počasie, ale zrážky sa pridajú najmä v nedeľu, kedy cez naše územie zamieri studený front a na mnohých miestach nášho územia sa rozprší.

Teploty pôjdu výrazne nadol a vrátia sa mrazy

Zatiaľ čo dnes sa teploty vyšplhajú ešte na +14 až +20°C, tak v nedeľu to už bude o niečom inom. Za studeným frontom k nám začne zatekať studený vzduch a maximálne teploty v nedeľu vystúpia len na +8 až +12°C, no na severe bude len od +4 do +8°C a podobne na tom bude aj pondelok. Do Európy totiž bude prenikať studený vzduch od severu, po okraji tlakovej níže so stredom nad Dánskom.

Animácia prúdenia vo výške 850 hPa na nasledujúce dni

Ochladenie, ktoré sa k nám blíži tak bude v skutku výrazné, čo môžeme ilustrovať aj na očakávaných teplotách. Zatiaľ, čo v piatok budú teploty na našom území zhruba o 5°C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné, tak v pondelok bude naopak už o 5°C chladnejšie, ako je dlhodobý priemer a v Európe bude ešte chladnejšie. V Nemecku alebo aj na Balkáne sa očakávajú teploty až o 12°C nižšie v porovnaní s dlhodobým teplotným priemerom na súčasnú ročnú dobu.

Teplotné anomálie na piatok 22.4. 

 

Teplotné anomálie na pondelok 25.4.

Chladno bude aj v noci. Počítajte s mrazmi

Blížiace sa ochladenie robí vrásky poľnohospodárom. V noci sa totiž očakáva pokles teplôt na našom území výraznejšie pod bod mrazu. V pondelok poklesnú ranné teploty na +3 až -3°C, ale v utorok v noci už na 0 až -5°C. Nad nulou by malo zostať v Podunajskej a vo Východoslovenskej nížine, no na prízemné mrazy sa treba pripraviť aj v týchto lokalitách.

Okrem mrazov príde aj sneženie

Nadchádzajúce dni okrem mrazov prinesú aj pokles hranice sneženia. Prúdenie, ktoré v Európe zotrvá do konca apríla bude okrem chladnejšieho aj vlhšie. To čiastočne zaznamenáme aj my, ale najmä v Nemecku a v Alpách. Tu by počas noci malo snežiť aj v nižších polohách, pričom v Alpách pôjde o výraznejšiu snehovú nádielku. Napadnúť môže aj viac ako 50 cm snehu. Zaujímavosťou je, že poprašok snehu môže v nadchádzajúcom týždni napadnúť aj v nižších polohách Britských ostrovov.

Očakávaná výška nového snehu v alpských oblastiach do stredy

Na našom území sa hranica sneženia bude udržiavať okolo hranice 800 m.n.m, no v noci nie sú vylúčené snehové zrážky na severe už od 400 metrov.

Studený trend počasia vydrží na našom území minimálne do konca apríla. Otepľovať by sa malo na prelome mesiacov. Ďalšie informácie o počasí na tieto dní nájdete TU.